Roku pozīciju maiņa

Dažkārt ne tikai klavierspēles iesācējiem, bet arī pieredzējušiem pianistiem problēmas sagādā roku pozīciju maiņa lielos attālumos uz klaviatūras, it īpaši tad, ja tas ir jāveic ātri. Šoreiz dosim dažus padomus, kā mainīt roku pozīciju, nezaudējot skaņdarba tempu un kvalitāti.

Vai esat mēģinājuši spēlēt skaņdarbu, kurā nepieciešams ātri pārvietot rokas vienas vai pat vairāku oktāvu robežās? Sākumā nav viegli trāpīt uz īstajiem taustiņiem, īpaši tad, ja jāspēlē akordi. Viens no vienkāršākajiem padomiem- ar acīm sekojiet līdzi rokas kustībām. Vislabāk, protams, būtu iemācīties spēlēt bez skatīšanās uz klaviatūru, bet iesācējiem, jo īpaši šajā gadījumā, tas ir pārāk sarežģīti. Lielākajai daļai cilvēku būs nepieciešami treniņi. Viss atkarīgs no tā, cik labi spējat orientēties klaviatūras topogrāfijā. Par to kā attīstīt klaviatūras taktilo izjūtu iespējams apskatīt šeit. 

Ja nepieciešams pārvietot roku vienas vai vairāku oktāvu attālumos, tad iesakām saglabāt nemainīgu pirkstu pozīciju. Mēģini iegaumēt esošo pirkstu pozīciju uz klaviatūras oktāvas robežās un tad pārnest to uz citu oktāvu, tā, it kā plauksta un pirksti būtu iesaldēti. Protams, kad roka pārvietota, tiek veiktas atbilstošās plaukstas un pirkstu izkārtojuma korekcijas. Būtu vēlams, lai kāds lietpratējs no malas pavēro jūsu roku pozīcijas un nepieciešamības gadījumā tās pielabo.

Uzskatāms piemērs sarežģītai roku pozīciju maiņai ir franču komponista C. V. Alkan sonātas “Grand sonata” fragments “Quasi- Faust“. Attēlā apskatāmais skaņdarba fragments ir diezgan sarežģīts, bet noderīgs kā vingrinājums.

pārlēcieni


Interesanti, ka, lai veiktu roku pozīciju maiņu, jeb “lēcienus”, kas attēloti piemērā, pianista rokām nepieciešams sasniegt aptuveni 40 km/h lielu kustības ātrumu – tā aprēķinājis vācu muzikologs Hartwig Albrecht. Tomēr, lai kvalitatīvi izpildītu piemērā attēlotos “lēcienus” vajadzīgajā ātrumā, nepieciešams daudz trenēties lēnā tempā, slīpējot precizitāti, ar kādu tiek skarti taustiņi. Klavierspēles iesācējam, visticamāk, šis nebūs pa spēkam, tomēr ikvienam ir vērts pamēģināt!

 lēcieni4

 

 

2 Comments

  1. anna
    at 19:16 - Reply

    vai jūs nepazīstat šādu dziesmu lai priecīgi ziemassvētki un laimīgs jaunais gads būs man vajag notis

Atstāt komentāru