Ieteikumi klavierspēles iesācējiem

Klavierspēli iespējams apgūt jebkurā vecumā, tikai nepieciešama regulāra praktizēšana. Te noderēs daži ieteikumi, lai apmācību process būtu kvalitatīvāks un veicinātu dažu nepieciešamu iemaņu attīstību. Pastāv uzskats, ka “veiksmīgam pianistam” ar veiksmi nav nekāda sakara, un talants ir tikai neliela daļa no visa.

Nereti cilvēkiem mācību procesa sākumā raksturīga tendence attīstīt nepareizus klavierspēles ieradumus. Palielināta vēlme izprast mūziku apmācību perioda sākumā ir noderīga īpašība. Tomēr dažkārt cilvēki kļūst pārāk analītiski un paļaujas tikai uz loģiskiem secinājumiem lietās, kur vairāk nepieciešams iesaistīt dzirdi un trenēt to. Nebūtu ieteicams vienlaicīgi apstrādāt pārāk daudz informācijas. Tā vietā ieteicams vairākkārt atkārtot īsu fragmentu no visa skaņdarba vai vingrinājuma.

Kā ikvienā apmācību procesā, arī klavierspēlē, svarīgi trenēties katru jauno tehniku (vai jebko citu) tik ilgi, līdz tā iestrādājas automātiski – tas nozīmē, ka tiek izpildīta neapzināti. Piemēram, apgūstot jaunu skaņdarbu, kur klavierspēles iesācējiem norādīta pirkstu secība, vairākas reizes to atkārtojot, pareizā pirkstu secība tiek izstrādāta automātiski un vairs nav nepieciešams skatītes vai domāt par to. Papildus tas dos iespēju vairāk pievērst uzmanību citām lietām, kas vēl nav izstrādātas līdz šādam neapzinātam līmenim. 

pian_practice2

Veiksmīgi pianisti ir orientēti uz dzirdi. Jo vairāk centīsieties izzināt skaņas, jo labāka kļūs arī klavierspēle. Lai mācību process būtu veiksmīgs, ieteicams daudz trenēties gammu un akordu spēli, kas palīdzēs attīstīt, ne tikai pirkstu veiklību, bet arī izpratni par akordu likumsakarībām. Ja iztrūkst iepriekš minētais, tad klavierspēles skolniekam mācību process rit daudz lēnāk.

Ieteicams attīstīt iemaņas atpazīt savas kļūdas un tās izlabot. Ja skaņdarbā pastāvīgi kāds fragments tiek spēlēts kļūdaini, tad nepieciešams to vairākas reizes lēnā tempā atkārtot pareizi, līdz “pareizais” variants izstrādājas automātiski.  Bieži klavierspēles skolēni cenšas izlaist, vai kā citādi “apiet” sarežģītākos posmus, atņemot sev iespēju pilnveidoties.

Visbeidzot – pats svarīgākais kvalitatīvai klavierspēles apguvei ir treniņi, vēlams vismaz stundu dienā.

 

Atstāt komentāru