Pirkstu numerācija

Roku un pirkstu kustību veids ietekmē klavierspēli. Klavierspēlei ir noteikta pirkstu numerācija katrai rokai, kas pirkstu un roku kustības padara plūstošas un nesaraustītas. Iesācējiem parasti pirkstu numuri pierakstīti pie katras nots virs nošu līniju kopas. Attēlā norādīta pirkstu numerācija. 

 

Daži nosacījumi, ko vēlams ievērot: 

– spēlējot notis, nelietojiet tikai vienu pirkstu, bet pēc iespējas vairāk. Tas roku un pirkstu kustības radīs līganas, nevis saraustītas. 

– nav ieteicams spēlēt melnos taustiņus ar 1. pirkstu, no tā vajadzētu izvairīties, aizvietojot 1. pirkstu ar 2. vai 3. pirkstu. 

– jāiegaumē, ka klavieru taustiņiem pieskaras tikai pirksta gals, ar plaukstas pamatni un pārējām pirksta daļām klaviatūrai nepieskaras.

– klaviatūrai pieskaras tikai tie pirksti, kas konkrētajā brīdī spēlē notis uz taustiņiem.

Lai kvalitatīvi lasītu notis no lapas, neskatoties uz taustiņiem, nepieciešams attīstīt spēju izjust klaviatūru. Tam nepieciešams ilgstošs treniņu posms. Lai uzlabotu klavierspēles tehniku, nepieciešams veikt pirkstu vingrinājumus. Daži no pirkstu vingrinājumiem ievietoti sadaļā “Pirkstu vingrinājumi”. Viens no veidiem kā apgūt pirkstu tehnikas ir gammu spēles vingrinājumi. Attēlā norādīts pirkstu tehnikas vingrinājums C mažorā. Ievērojiet, ka pēc 3. pirksta tiek lietots 1.pirksts, kas nozīmē, ka nepieciešams trešo un pirmo pirkstu krustot, neatraujot pirkstus no klaviatūras, lai spēle neveidotos saraustīta. Tāpat rīkojas pēc 4. pirksta, krustojot to ar 1. pirkstu, kas seko. Ievērojot šādu pirkstu secību, iespējams virzīt roku pa klaviatūru to neatraujot.  

pirkstu_vingr

2 Comments

  1. Rynek
    at 19:06 - Reply

    Ja melnos taustiņus nav ieteicams spēlēt ar pirmo pirkstu, tad kā, piemēram, ar labo roku būtu spēlējams F mažors, kur 4.pakāpē ir Bb, bet pierakstā – 1.pirksts?

  2. Madara
    at 15:37 - Reply

    Ieteikums par pirmo pirkstu vairāk attiecas uz klavieru skaņdarbiem, kur nav norādīta pirkstu numerācija. Tas nav kategorisks un to var ievērot vai neievērot pēc paša klavieru spēlētāja interesēm, svarīgi, lai spēlējot būtu ērti mainīt pirkstus. Piemēram, spēlējot akordu, vairumā gadījumu būs nepieciešams spēlēt melno taustiņu ar pirmo pirkstu. Ja F mažorā Bb norādīts spēlēt ar 1. pirkstu, tad ieteicams sekot dotajiem norādījumiem.

Atstāt komentāru