Akordu pārejas treniņš

Kā zināms, ģitārspēles iesācējiem daudz laika jāvelta vingrinājumiem. Visbiežāk uzdotie jauno ģitāristu jautājumi ir – ko vingrināties un kā vingrināties? Protams, vingrinājumu veidi ir atkarīgi no ģitārspēles līmeņa, kā arī paša spēlētāja vajadzībām.  Šoreiz apskatīsim vienu no veidiem, kā mācīties spēlēt akordu pārejas, kas ir visai noderīga prasme ģitārspēles līmeņa paaugstināšanai.

Akordu spēles vingrinājumi ir nozīmīgi, lai attīstītu prasmi tos spēlēt vienmērīgi un bez aizķeršanās. Lai treniņu procesu padarītu patīkamāku, ieteicams spēlēšanai izvēlēties ne tikai vingrinājumus, bet arī sev patīkamas dziesmas, kur ietvertas akordu pārejas.

Nākamajiem vingrinājumiem ieteicams izmantot metronomu (var izmantot arī kādu no metronomiem, kurus var atrast internetā – online metronome). Metronomam ieteicams uzstādīt vidēju tempu – aptuveni 60 sitienus minūtē. Kamēr mācaties, akordus nav nepieciešams spēlēt appregiate stilā, tomēr tas noderēs augstāka līmeņa treniņiem mazliet vēlāk, kad apgūti vienkāršākie akordu pārejas principi. Vingrinoties akordus, to spēlēšanas intervāls atkarīgs no pieredzes un ģitārspēles līmeņa. Četru metronoma sitienu laikā, akordu varat spēlēt vienu vai divas reizes, vai uz katru metronoma sitienu. Jābrīdina, ka F akords varētu būt sarežģīts, jo ar vienu pirkstu nepieciešams piespiest arī divas mazākās stīgas, tomēr labāk to apgūt ātrāk, nekā vēlāk.

Sāksim ar pāris vingrinājumiem:

1. Vingrinājums. Šeit mēs izmantosim akordus no dziesmas “House Of The Rising Sun”. Spēlējot vingrinājumu varat arī izveidot akordu pāreju pēc saviem ieskatiem, improvizējot.

Animals dziesmas House Of The Rising Sun ievads:

Am       C           D           F        Am        E         Am       E

Spēlējiet akordus vairākas reizes, īpašu uzmanību pievēršot F akordam. Svarīgi, lai visi akordi izskan vienādi un nesaraustīti.

Izmantotie akordi:

Akordi5

2. Vingrinājums. Viena no populārākajām akordu maiņām, kas sagādā grūtības iesācējiem ir C – G. To arī būtu noderīgi patrenēties vismaz divas minūtes.

Akordi4

3. Vingrinājums. Šeit izmantosim iepriekš vingrinātos akordus C un G, un pavingrināsim Green Day dziesmas “Time Of Your Life” ievadu.

G (x2)           Cadd9          D          (spēlējam 2 x)

E            D           C             G

Akordi3

4. Vingrinājums. Pēc tam iesakām pamēģināt dažus septakordus. Šajā vingrinājumā saklausāma blūza noskaņa.

D7         E7         A7

Akordi1

5. Vingrinājums. Kā nākamo pamēģināsim dziesmas “Bad Moon Rising” akordu progresiju.

D           A           G

Akordi2

Papildus vingrinājums! Tagad pamēģiniet šo pašu nospēlēt izmantojot Barē akordus:

Šis bieži sagādā grūtības iesācējiem. Ieteicams nezaudēt pārliecību tikai pēc pirmajām neizdošanās reizēm – jo vairāk uzmanības pievērsīsiet treniņiem, jo ātrāk uzlabosies akordu spēles prasme.

Turpināsim treniņu ar mažora akordiem uz sestās stīgas. Šādā veidā akordus spēlē virzoties uz augšu, pa ģitāras grifu, katru reizi nospēlējot akordu. Tas ir lielisks treniņš, lai pielāgotu roku kustību bar shape. Spēlējot nākamo vingrinājumu, pārvietojieties no F uz G un no A uz B akordiem.  Vingrinājumā spēlējiet akordus augšup un lejup pa grifu: F, G, A, B, A, G, F. Tas palīdzēs palielināt spēku rādītājpirkstam, ar kuru tiek piespiestas stīgas spēlējot akordus E mažorā, kā arī pierast pie šīs formas. Uzdevums nav vienkāršs, bet mēģiniet spēlēt tā, lai ikviena stīga skanētu skaidri. Nepaies ilgs laiks, līdz akordu maiņa augšup un lejup būs spēlējama ērti un veikli, ja trenēsiet šo vingrinājumu 5-10 minūtes katru dienu.

  ----F------G------A------B-----
e|--1------3------5------7-----
b|--1------3------5------7-----
g|--2------4------6------8-----
d|--3------5------7------9-----
a|--3------5------7------9-----
e|--1------3------5------7----- 

Nāktu par labu izpildīt vingrinājumus arī gammu treniņam.
Pirms nākamajiem vingrinājumiem ieteicams atkārtot teorētiski gammas mažora skaņkārtā. Kad tas ir izdarīts, var sākt trenēties C mažora gammu, kas sastāv no tīrām CDEFGAB notīm. Sāciet spēlēt no C vairākas oktāvas augšup un lejup, šo atkārtojot vairākas reizes. Sākumā spēlējiet lēnām, izmantojot metronomu. Pietiks ar 15 minūšu treniņu.

e|----------------------------------------------0--1--3-------
b|-------------------------------------0--1--3----------------
g|-------------------------------0--2-------------------------
d|---------------------0--2--3--------------------------------
a|-----------0--2--3------------------------------------------
e|--0--1--3--------------------------------------------------- 

Šāda veida vingrinājumiem ieteicams veltīt pēc iespējas vairāk laika, ja vēlaties uzlabot akordu pārejas spēles prasmi. Kad apgūti vienkāršākie ģitāras tehnikas vingrinājumi, ieteicams turpināt ar sarežģītākiem vingrinājumiem vai dziesmām, sniedzot sev iespēju darboties mazliet ārpus komforta zonas, kā arī izmēģinot sarežģītākas tehnikas, veicināsiet ģitārspēles prasmes attīstību, savukārt, spēlējot tikai to, ko jau protat, progress apstāsies.

Atstāt komentāru