Ģitāras kapodasters un tā izmantošana

kapodastersKapodasters ģitāristam ir tikpat svarīgs aksesuārs kā mediators. Kāpēc? Par to mēs pastāstīsim šajā nelielajā rakstā par kapodasteriem un to izmantošanu.

Kapo jeb kapodasters ir ierīce, ko izmanto uz stīgotiem instrumentiem ar ladām, kā, piemēram, ģitārām, mandolīnām un bandžo. Kapodasters kļuva populārs 17. gadsimtā Spānijā, kur tas arī tika izgudrots. To izmanto, lai varētu spēlēt augstākā toņkārtā, nepārskaņojot pašu instrumentu.

Flamenko, kā arī īru un britu folkmūzikā, kapo tiek izmantots regulāri, jo dziesmas bieži vien ir augstākā toņkārtā un kapodasters ļoti atvieglo to spēlēšanu. Daudzas populāras dziesmas ir viegli spēlējamas ar kapodastera palīdzību, piemēram, Oasis – Worderwall, John Mayer – Say what you say, Muse – Starlight (acoustic), u.c.

Mūsdienās ir pieejami ļoti daudz un dažādi kapodasteru veidi. Pārsvarā tie ir pieejami ar divu veidu izliekumiem – taisns (flat), ko visbiežāk izmanto klasiskajām ģitārām un izliektu (curved), kas savukārt tiek lietots akustiskajām un elektriskajām ģitārām. Kapodasteru liek uz ģitāras grifa, pēc iespējas tuvāk apakšējai ladai. Jāskatās, lai visas stīgas pilnībā tiktu nospiestas un skaņa būtu tīra.

Šajā tabulā tiek parādīts, kā izmainās ģitāras akordi, izmantojot kapodasteru.

Piemērs:

Uzliekot kapodasteru pirms 3. ladas, lai nospēlētu G akordu, mēs to spēlējam izmantojot pirkstu pozīcijas, kā spēlējot E akordu.

Uzliekot kapodasteru pirms 5. ladas, lai nospēlētu G akordu, mēs to spēlējam izmantojot pirkstu pozīcijas, kā spēlējot D akordu.

Vēl viens piemērs kapodastera izmantošanai ir Drop D skaņojuma izmantošana, kad 6. stīga no E tiek noskaņota uz leju kā D, bet dziesma tiek spēlēta tā, kā ģitāra izmantotu standarta skaņojumu EADGBE. Lai panāktu Drop D efektu, vienkārši uzliekat kapodasteru uz otrās ladas, lai tā nosegtu 1.-5. stīgu, bet 6. stīga paliek nenosegta. Ar to tiks panākts Drop D skaņojums, nepārskaņojot visu ģitāru!

drop_d_with_capo

5 Comments

 1. Emīlija
  at 12:34 - Reply

  Labdien.
  Kāds kapo man būtu vispiemērotākais? Manas ģitāras modelis – Ibanez GA3NJP-AM.
  Paldies.

 2. TRauta
  at 18:12 - Reply

  Labdien, kāds kapo man būtu piemērotāks? Ģitāra- A10

 3. TRauta
  at 18:13 - Reply

  Ģitāra akustiskā

Atstāt komentāru