Nošu pieraksts

Notis tiek pierakstītas uz nošu līnijām, kas tiek sauktas par līnijkopu. Līnijkopā ir piecas nošu līnijas, kas tiek skaitītas no apakšas uz augšu.

nošu līnijasKatra līnija uz līnijkopas atbilst vienam baltajam taustiņam un atbilstošajai notij. Notis tiek pierakstītas arī starp līnijām, kā arī virs un zem līnijkopas- tādā gadījumā var tikt izmantotas palīglīnijas.

do_M

Klaviatūra tiek sadalīta sešās oktāvās. Lai norādītu, kurā oktāvā spēlēt, nošu pierakstā tiek izmantota nošu atslēga. Nošu atslēga tiek apzīmēta ar zīmi, kas tiek norādīta līnijkopas sākumā.

oktavas

Visbiežāk tiek izmantotas divas nošu atslēgas – Vijoles atslēga jeb Sol atslēga (G atslēga), un Basa atslēga jeb Fa atslēga (F atslēga). Parasti mūzikas pierakstā notis labajai rokai tiek rakstītas pirmajā oktāvā (vijoles atslēga), bet notis kreisajai rokai tiek rakstītas mazajā oktāvā (basa atslēga). Basa atslēgā nereti pieraksta arī lielās oktāvas notis, un vijoles atslēgā nereti pieraksta arī otrās un trešās oktāvas notis.

Vijoles atslēga

vijoles atslega

 Basa atslēga

basa atslēga

Attēlā zemāk norādīts kā notis izkārtotas nošu pierakstā atbilstoši klaviatūrai un nošu atslēgai. Jāievēro, ka vijoles atslēgas apakšējais Do (C) sakrīt ar basa atslēgas augšējo Do uz klaviatūras. Šis Do tiek saukts par Vidējo Do un tiek izmantots kā atskaites punkts uz klaviatūras. Nošu pierakstā basa atslēgas nošu izkārtojums atšķiras no vijoles atslēgas nošu pieraksta.

notis1

 

Lai pierakstītu notis, kas atrodas ārpus līnijkopas, izmanto palīglīnijas.

paliglinijas

14 Comments

 1. kristeps
  at 20:27 - Reply

  laba majas lapa

 2. nikola
  at 13:45 - Reply

  šī mājas lapa man palīdzēja mūzika ar pierakstiem es pateicos šai mājas lapai

 3. nikola
  at 13:48 - Reply

  es centīšos šo visu iegaumēt un ari atrast kaut ko jaunu priekš manis

 4. iglali
  at 15:07 - Reply

  PALDIES ! 🙂

 5. Aurēlija
  at 15:25 - Reply

  Pateicos šai mājaslapai!

 6. karīna
  at 10:47 - Reply

  man ļoti patika varētu varbūt papildināta

 7. Nav
  at 14:20 - Reply

  Kur do atslēga?

  • SS
   at 14:21 - Reply

   Klavierspēlē tiek izmantotas tikai divas nošu atslēgas, ko izmanto nošu pierakstam – Vijoles atslēga jeb Sol atslēga (G atslēga), un Basa atslēga jeb Fa atslēga (F atslēga). Parasti mūzikas pierakstā notis labajai rokai tiek rakstītas pirmajā oktāvā (vijoles atslēga), bet notis kreisajai rokai tiek rakstītas mazajā oktāvā (basa atslēga). Basa atslēgā nereti pieraksta arī lielās oktāvas notis, un vijoles atslēgā nereti pieraksta arī otrās un trešās oktāvas notis.

 8. Ruta
  at 22:44 - Reply

  Kāpēc vijoles atslēgai un basa atslēgai ir tieši šāds nosaukums?

 9. SAMA BANANA
  at 20:40 - Reply

  mekleju sol nesanak atrast

 10. Sintija
  at 13:13 - Reply

  Vispār jau klaviatūra dalās 8 oktāvās: Sub (2 baltie un 1 melnais taustiņš), kontr, lielā, mazā, pirmā, otrā, trešā, ceturtā un piektā (viens baltais taustiņš). Tāds ir pilnās klaviatūras iedalījums.
  Žēl, bildi nevar šeit pievienot.

 11. Sintija
  at 13:14 - Reply

  Atvainojos, 9 oktāvās,

  • neviens
   at 08:52 - Reply

   kā kuram kam mazas klavieres tam mazāk oktāvas

   • SS
    at 16:25 - Reply

    Klavierēm nav mazāk oktāvu! Ja ir mazāk, tad tas būs sintezators vai MIDI.

Atstāt komentāru