Izmantojot klavieru pedāļus iespējams paspilgtināt instrumenta skanējumu, eksperimentējot ar skaņas dinamiku un citiem efektiem. Klavierspēles iesācējiem bieži rodas jautājumi par klavieru pedāļiem, to funkcijām un pielietojumu. Rakstā centīsimies rast lielāku skaidrību, lai klavieru pedāļi nekalpotu tikai kā papildus aksesuārs.
Damper (sustain) pedālis atrodas labajā pusē. Pedālis tiek spiests ar labo kāju. Damper pedālis ļauj skaņai skanēt pat tad, kad taustiņi tiek atlaisti. Pedālis tiek nospiests kopā ar taustiņu, vai pirms. Taustiņu toņi tiek sapludināti, kamēr pedālis tiek turēts nospiests. Vēsturiski nav zināms, kurš pedāli izgudrojis, bet tas noticis aptuveni 18. gadsimta vidū.
Parasti skaņdarbā, kad nepieciešams nospiest damper pedāli, tiek lietots apzīmējums:
Kad nepieciešams atlaist pedāli, lieto apzīmējumu:
Zemāk attēlots piemērs:
Jāpiemin, ka augstākas kvalitātes digitālo klavieru modeļos iebūvēta arī puspedāļa funkcija. Puspedāļa funkcija tiek aktivizēta, kad damper pedālis nospiests daļēji. Nepilnīgi nospiežot pedāli akustiskajām klavierēm, damper pedāļa filca uzlikas tikai daļēji slāpē stīgu veidoto skaņu. Puspedāļa funkcija dod iespēju maigi un izteiksmīgi kontrolēt skaņas slāpēšanu ar damper pedāli, kā arī veidot izsmalcinātas klavierspēles nianses. Pārsvarā šo damper pedāļa tehniku izmanto pieredzējuši pianisti, bet ne iesācēji.
Sostenuto pedālis izvietots pa vidu starp damper un soft pedāļiem. Pedālis tiek spēlēts ar labo kāju. Vispirms nepieciešams nospiest vēlamos taustiņus, tad sostenuto pedāli – iepriekš nospēlētie taustiņi saglabās skaņu līdz pedālis tiks atlaists, savukārt notis, kas spēlētas pēc pedāļa nospiešanas, atšķirībā no damper pedāļa, netiks paildzinātas. Vēsturiski sostenuto pedālis ir pēdējais ar ko uzlabotas modernās klavieres. Tomēr šis pedālis tiek pielietots ļoti reti.
– Skaņdarbos, kad nepieciešams nospiest sostenuto pedāli tiek lietots termins “Sost.ped.” vai ”S.P”, savukārt, kad nepieciešams pedāli atlaist, tad tiek lietots apzīmējums:
Piemērs:
Soft pedālis izvietots kreisajā pusē. To spēlē ar kreiso kāju. Pedālis tiek lietots, lai vairāk izceltu notis, kas tiek spēlētas klusu, kā arī taustiņiem, ko nepieciešams spēlēt maigi. Pedālis samazina skaļuma līmeni un nedaudz maina nošu tembru. Soft pedālis ietekmē notis, kas jau tiek atskaņotas pedāļa nospiešanas brīdī vai pirms pedāļa nospiešanas. Vēsturiski soft pedālis bija pirmais mehānisms, kas izstrādāts, lai mainītu klavieru skanējumu.
– skaņdarbos, kad nepieciešams nospiest pedāli, tiek lietots termins “una corda“, savukārt, kad nepieciešams pedāli atlaist, tad tiek lietots termins”tre corde“.