Pamācība – Ģitāru izvades ligzdas

LV_1Ir ļoti daudzi izvades ligzdu (output jack) veidi, tai skaitā mono, stereo, TRS (tip-ring-sleeve), barrel un power tipa. (Attēls Nr.1). Jebkurā gadījumā tiem visiem ir viens uzdevums: nogādāt signālu no ģitāras līdz instrumenta kabelim. Izvades ligzdas var nolietoties, kā rezultātā signāls tiks raidīts ar pārtraukumiem, kas parasti notiek pašā nepiemērotākajā brīdī.

Kad ir pienācis laiks nomainīt nolietoto izvades ligzdu, ir vairākas būtiskas lietas, kas jāzina, pirms uzsākat darbu. Vispirms ir jānoskaidro, kāda ligzda ir jūsu ģitārai un kas būtu labākais tās aizvietotājs.

Forma un funkcija. Gandrīz katrs izvades ligzdas veids, kas tiek izmantots gan akustiskajām, gan elektriskajām ģitārām tiek saukts par “1/4” (jeb 6,5mm) jack”, taču lai izprastu precīzāk, šeit būs saraksts, ar visbiežāk sastopamajiem 1/4” izvades ligzdu veidiem:

  • Mono: Pielieto vairumam akustisko un elektrisko ģitāru, kam ir pasīvi skaņas noņēmēji.
  • Stereo: Izmanto akustiskajām un elektriskajām ģitārām, kam ir stereo izvades, vai aktīvas elektronikas.
  • TRS: Izmanto ar aktīvām elektronikām, aktīviem skaņas noņēmējiem, vai ar elektroakustiskajām ģitārām, kam ir divi neatkarīgi skaņas avoti.
  • Power: Šī parasti ir stereo vai TRS ligzda, kas pievienota skaņas noņēmējam.

Kā to izdarīt? Visi sarakstā minētie ir viegli pārlodējami savienojumi, ja ieguldīsiet pietiekamu laiku, tai tos izšķirotu. Katram no tiem būs zemējums un fāze, bet citādi tie būs atšķirīgi. Detaļu skaidrojums:

Mono ligzda. Zemējums ir pievienots virsmai un fāze pievienojas atlokam. (Attēls Nr.2)LV_2

Stereo ligzda: Zemējuma osa pievienojas virsmai. Fāze ir īsākā osa, kas pievienojas garākajam atlokam, un garā osa ir strāvas/baterijas pārslēdzējs, kas pievienojas īsākajam atlokam.

Attēls Nr.3 parāda vadu sistēmu stereo atvērtajai ligzdai.LV_3

Attēlā Nr.4 redzama stereo cilindra ligzda.LV_4

TRS ligzda: Zemējuma osa pievienojas virsmai. Fāze ir īsākā osa, kas pievienota atlokam un vidējā strāvas/baterijas osa savienojas ar īso atloku. Garākā osa pievieno sekundāro skaņas noņēmēju pie izolētās izvades (Attēls Nr.5)LV_5

One Comment

  1. Inserv
    at 19:14 - Reply

    Super pamacība. Esat ieguldījuši labu darbu. Malači

Atstāt komentāru