Mutes harmonikas

 Hohner_harmonikasMutes harmonikas (vai ermoņikas) ir brīvo mēlīšu aerofona mūzikas instruments, kuru izmanto visā pasaulē, dažādos mūzikas žanros, īpaši blūzā, folkmūzikā, klasiskajā mūzikā, džezā, kantrī un rokenrolā. Tas ir visvieglāk līdzi paņemamais mūzikas instruments, jo lielākā daļa harmoniku ir pietiekami mazas, lai ietilptu jebkurā kabatā.

Lai apgūtu mutes harmoniku spēlēšanas pamatus, nav nepieciešamas plašas muzikālās zināšanas un tās var iemācīties spēlēt salīdzinoši īsā laika periodā, tomēr pilnīgu šī instrumenta iespēju izmantošana prasa pamatīgākas iemaņas. Pat nemuzikāli cilvēki var apgūt spēlēt mutes harmonikas un uzlabot savu muzikalitāti neatkarīgi no vecuma, tomēr tam būs nepieciešams krietni ilgāks laiks.

Mutes harmonikas var būt ļoti noderīgs instruments, tas dod neierobežotas iespējas spēlēt sākot ar vienkāršiem skaņdarbiem, līdz pat sarežģītiem klasiskajiem skaņdarbiem, kurus reti, kurš spētu iztēloties šī mazā mūzikas instrumenta izpildījumā. 

 

Harmoniku uzbūve un darbības principi

Skaņa šajā instrumentā rodas iesvārstot dažāda garuma metāla mēlītes. Tās instrumenta korpusā parasti ir izvietotas divās rindās tā, ka viena rinda skan veicot ieelpu, bet otra – izelpu.

Pēc uzbūves izšķir oktāvu, tremolo, hromatiskās un blūza mutes harmonikas. Katrai no tām ir savs raksturīgs pielietojums.

Pēc skaņojuma mutes harmonikas var iedalīt divās grupās: diatoniskās un hromatiskās mutes harmonikas.

Diatoniskās var būt mažora, minora, harmoniskā minora vai mažora u.c. skaņkārtās. Tas nozīmē, ka lai spēlētu diatoniskās mutes harmonikas dažādās tonalitātēs, parasti būs vajadzīgi vairāki instrumenti – katrs ar citu tonālo centru. Tādēļ kvalitatīvas diatoniskās mutes harmonikas tiek ražotas visās tonalitātes, lai neierobežotu izpildītāju iespējas.

Ar hromatiskajām mutes harmonikām iespējams spēlēt jebkurā skaņkārtā, jo to skaņojums ir hromatisks. Tomēr populārās mūzikas un it īpaši blūza izpildītāju vidū, visiecienītākās ir mažora kās mutes harmonikas.

Parasti mutes harmoniku spēles diapazons ir 3 oktāvas. Tām ir 10 spēles caurumi un 20 mēlītes. Tādējādi, spēlējot ar vienkāršu ieelpu / izelpu, iespējams iegūt 19 dažāda augstuma skaņas, jo 2. cauruma ieelpas un 3. cauruma izelpas skaņas augstumi ir identiski (tā sauktais Rihtera skaņojums). Tomēr izmantojot speciālus spēles paņēmienus, šajā pašā 3 oktāvu diapazonā var izspēlēt par 35 dažāda augstuma skaņas. Ir sastopami arī 12, 14 un vairāk caurumu instrumenti. Diatoniskā skala atbilst klavieru baltajiem taustiņiem, hromatiskā – melnajiem klavieru taustiņiem.


Harmoniku rašanās vēsture

Daži informācijas avoti vēsta, ka harmonikas attīstījušās no senās Ķīnas mūzikas instrumenta- šenga, kas veidots no ķirbja un niedrēm. Tīringenes (tagadējās Vācijas) jaunietis vārdā Kristians Fridrihs Bušmans (Christian Friedrich Buschmann) bija pirmais, kurš patentēja šo harmonikas vieda instrumentu ar nosaukumu “Aura”, taču arī citi izgudrotāji ap to laiku radījuši līdzīgus instrumentus. 19.gadsimta vidū amerikāņu imigrants Jozefs Ričters (Joseph Richter) attīstīja pirmās diatoniskās harmonikas, pēc kuru parauga izgatavoja arī visas turpmākās harmonikas. Tikai 19. gadsimta beigās vācu pulksteņu meistars Matiass Hohners (Matthias Hohner) izveidoja harmonikas, kādas mēs tās pazīstam šodien. Hohners eksportēja dažas no tām saviem brālēniem Amerikā, kuri pēc tam tās izplatīja mūzikas censoņiem visā pasaulē. Mūsdienās, lai arī citi mutes harmoniku ražotāji ir gana veiksmīgi, nevienam nav izdevies gūt tādus panākumus kā Hohneram, kura harmonikas ir plaši pielāgojamas dažādos mūzikas žanros.

Mutes harmonikas ir samērā lēts mūzikas instruments, tādēļ katrs, kuram radusies vēlme, var iegūt tādu savā īpašumā. Tās var iegādāties sākot no 2,50 eiro, tomēr jāpiemin, ka lētās harmonikas parasti ir ļoti sliktas kvalitātes un grūti spēlējamas. Ir arī vairāki harmoniku modeļi, kas maksā vairākus simtus eiro, taču tādus pārsvarā iegādājas tikai mutes harmoniku lietpratēji un entuziasti.
Dažas no populārākajām mutes harmoniku firmām- Hohner, Seydel, Suzuki, Lee Oskar, Bushman. Huang, Hering.


Kā iemācīties spēlēt mutes harmonikas

Ja vēlaties apgūt mutes harmoniku spēlēšanas pamatus, iesakām vingrināties 15-30 minūtes dienā, vismaz pāris nedēļas. Protams, ja vēlaties to darīt labā līmenī, būs jātrenējas krietni ilgāku laiku.

Mutes harmonikām dziesmas un melodijas tiek pierakstītas kā tabi, vai arī notis. Tabi ir ļoti noderīgi un viegli lietojami. Katrs tabu autors savus tabus pieraksta nedaudz citādāk. Parasti autors norāda, ko viņš ir domājis ar kādu citu specifisku simbolu mutes harmoniku tabā.

Iesācējiem bieži vien var rasties problēmas, kad nesanāk spēlēt 2. un 3. ieelpas caurumu. Tas ir nepareizas elpošanas dēļ, jo mutes harmonikas ir jāspēlē tieši tāpat kā pareizi jādzied un jāspēlē citi pūšaminstrumenti – caur diafragmu.


Kā lasīt tabus

Katrs burts apzīmē konkrētu noti: C – do, D – re, E – mi, F – fa, G – sol, A– la, B – si (dažkārt apzīmē ar H burtu)

Iesācējiem iesakām izvēlēties harmonikas, kuras sākas ar C. Pie katra cipara ir notis- viena pie pūtiena, viena pie ieelpas kā norādīts attēlā.

Putiens_Ieelpa

Mūzika harmonikām pārsvarā tiek rakstīta ar cipariem, tas ir vieglāk saprotams, tādēļ burtu sistēmu obligāti apgūt nav nepieciešams, lai lasītu tabus un sekotu to norādēm.

Pūtiens- cipars bez nekādas zīmes tam klāt nozīmē pūtienu (piemēram, 4). Reizēm tabos pūtiena notis apzīmē ar “+” zīmi (piemēram, +4)

Ieelpa- cipars ar mīnusa zīmi apzīmē ieelpas noti (piemēram, -4), vai liekot to iekavās (piemēram, (4))

Divas notis kopā. Divi blakus salikti cipari nozīmē, ka notis jāspēlē kopā (piemēram, 45; -45; vai arī savienoti ar “+” zīmi, piemēram, 4+5, -4+5)

Internetā pieejams plašs tabu klāsts ar visdažādākajiem skaņdarbiem, arī pavisam vienkāršiem, lai jebkurš varētu uzsākt harmoniku apgūšanu. Kā piemēru ieliksim zināmo un vienkārši nospēlējamo “Upe nesa ozoliņu” tabu pierakstu, lai varat izmēģināt savas prasmes jau tagad!

Upe nesa ozoliņu

+4 +5 +3 -3 +4 +5 +3 +3 +6 +6 +6 +5 -6 +6 -4 -4 +6 +6 -5 +5 -4 +4 +5
+3 +3 +5 +5 -5 +5
-4 +5 -4 +4 +4 +5 +3 -3 +4 +5 +3 +3 +6 +6 +6 +5 -6 +6 -4 -4 +6 +6 -5
+5 -4 +4 +5 +3 +3
+5 +5 -5 +5 -4 +5 -4 +4 +4 +5 +3 -3 +4 +5 +3 +3 6> +6 +6 +5 -6 +6 -4
-4 +6 +6 -5 +5 -4
+4 +5 +3 +3 +5 +5 -5 +5 -4 +5 -4 +4 +4 +5 +3 -3 +4 +5 +3 +3 +6 +6 +6
+5 -6 +6 -4 -4 +6
+6 -5 +5 -4 +4 +5 +3 +3 +5 +5 -5 +5 -4 +5 -4 +4 +4 +5 +3 -3 +4 +5 +3
+3 +6 +6 +6 +5 -6

+6 -4 -4 +6 +6 -5 +5 -4 +4 +5 +3 +3 +5 +5 -5 +5 -4 +5 -4 +4

(Ja melodija piemirsusies, to var noklausīties šeit)

7 Comments

 1. marcus
  at 14:43 - Reply

  manuprāt viens no vissarežģītākajiem mūzikas instrumentiem

 2. Miks
  at 10:52 - Reply

  Paldies par rakstu.
  Esmu nopietni nobriedis apgūt šo instrumentu.
  Tamdēļ ir radies jautājums, uz kuru, varbūt, šīs lapas administratoriem būtu atbilde?
  Vai ir kāda laba literatūra, kuru varētu ieteikt, kura varētu palīdzēt apgūt šo instrumentu?
  Vislabāk jau Latviešu valodā, bet ir ok arī Angļu, Vācu vai krievu valodā.
  Varbūt ir kāds ieteikums?

  • Sintija
   at 12:21 - Reply

   Paldies par izrādīto interesi! Ja interesējies par grāmatām vai uzziņas materiāliem taustāmā formātā, tad jāsaka, ka tāda veida literatūra Latvijā ir diezgan ierobežotā daudzumā. Daži materiāli ir pieejami, bet par tiem sīkāk jāinteresējas Latvijas Nacionālās bibliotēkas mūzikas nodaļā.
   Mēs tomēr ieteiktu papildus informāciju par harmoniku apgūšanu meklēt internetā, pēc interesējošajiem atslēgvārdiem. Ir pieejami ļoti daudz tabi, pamācības, forumi ar viedokļu apmaiņu un video materiāli. Ja vēlies, varam Tev uz e-pastu nosūtīt vairākus linkus, kurus apskatījām raksta veidošanas laikā.

 3. Uldis
  at 16:00 - Reply

  Rekomendēju šo veci. Uzreiz pie lietas. https://www.youtube.com/watch?v=CsW0Zhc4fnw

 4. Darja
  at 01:43 - Reply

  Vai Rīgā ir kāds pasniedzējs/skolotājs, kurš varētu apmācīt spēlēt mutes harmoniku?

 5. Valdis
  at 22:58 - Reply

  Interesanta lieta ir tās mutes harmonikas. Nedaudz palasīju un uzzināju interesantas lietas, jo nekad par tām neko agrāk netiku lasījis. Mutes harmoniku spēlēju ļoti agrā bērnībā, jo ja instruments bija mājās, vai kaimiņu puikam, tad interese bija liela, tikai nebija kas pamāca to spēlēt. Tā mēs, bērni būdami, centāmies no tās izdabūt kādu meldiņu, kas ilgu treniņu rezultātā arī izdevās. Kad jau pirmais meldiņš bija apgūts, tad beidzot robežas krita. Šo instrumentu nebiju spēlējis gadus 50, bet nesen sadomāju, ka jāpamēģina, jo rokas traumas dēļ, nācās nolikt malā vairākus nopietnākus instrumentus. Pamēģināju un konstatēju, ka bērnībā apgūtais instruments sevišķas problēmas nerada. Protams, neesmu profesionālis un pie katra instrumenta ir “jāpiešujas”, bet izvilināt no tā melodiju, sevišķas grūtības nerada. Var jau lasīt un varbūt arī vajag lasīt speciālo literatūru, bet manos 65, es domāju, nav vērts- te darbojas variants “ir vai nav”. Parasti šo instrumentu ņemu līdzi komandējumos un ceļojumos, lai īsinātu laiku sev un citiem.

  • SS
   at 11:21 - Reply

   Prieks dzirdēt, Valdi!
   Jā, mums gribas ticēt, ka ikviens ir spējīgs atrast sev kādu mūzikas instrumentu! Harmonikas ir ļoti foršs instruments un tieši tā, pats labākais ir iespēja to vienmēr paķert līdzi!

Atstāt komentāru