Lai spēlētu mūzikas instrumentu, visbiežāk nepieciešams izmantot abas rokas un reizēm pat kājas. Tam nepieciešama augsti attīstīta ķermeņa koordinācija. Parasti klavierspēles iesācējiem grūtības sagādā labās un kreisās rokas koordinācija, jo katrai no rokām jāveic atšķirīgi uzdevumi vienlaicīgi. Te noderēs daži padomi, kā uzlabot pirkstu kustību koordināciju.
Pamatā ķermeņa kustību koordināciju nosaka nervu sistēmas darbība. Tas, cik ātri un kvalitatīvi nervu impulsi pārvietojas no galvas smadzenēm līdz muskuļiem, nosaka to, cik ātri un kvalitatīvi tiks veikta kustība. Protams, koordināciju iespējams uzlabot arī regulāri trenējoties. Tā kā klavierspēles iesācējiem ir svarīgi attīstīt pirkstu kustību koordināciju, tad sekojošie padomi būs noderīgi, lai spēlētu arvien sarežģītākus un ātrākus skaņdarbus.
1. Visbiežāk ar vienu no rokām ir sarežģītāk attīstīt koordināciju un tempu, tādēļ apgūstot jaunu skaņdarbu, ieteicams vispirms mācīties ar katru roku atsevišķi, sākot ar mazāk attīstīto roku (parasti tā ir kreisā).
2. Lai arī kādu mūzikas instrumentu jūs spēlētu – klavieres, vijoli, ģitāru vai bungas, nepieciešama koordinācija, lai ar katru roku spēlētu atšķirīgā ritmā. Vienkāršs veids, kā to trenēt: ar labo roku spēlē ceturtdaļnotis, bet ar kreiso roku astotdaļnotis, pēc tam roku darbību mainīt. Tādā veidā var izmantot jebkādu ritma modeli katrai rokai. Sarežģītāks veids ir spēlēt ar katru roku atšķirīgu melodiju, kas pieprasa konkrētu prasmju līmeni.
3. Koordinācijas vingrinājumus iespējams praktizēt arī klusumā. Izpildīt pirkstu treniņu vingrinājumus var arī neizmantojot, piemēram, klaviatūru vai grifu, bet tik vien kā uz cietas virsmas. Jūs to varat darīt klausoties mūziku, skatoties televīziju vai runājot pa telefonu. Ja šādi praktizēsiet kādu konkrētu skaņdarbu, tas palīdzēs arī attīstīt motoro atmiņu.
4. Papildus koordinācijas attīstīšanai nepieciešams arī stiprināt plaukstas un pirkstu muskulatūru abām rokām, īpašu uzmanību pievēršot vājākajai rokai un tās stiprināšanai. Brīvajos brīžos, kaut vai lasot grāmatu, var darboties ar pirkstu muskulatūru, piemēram, atkārtoti saspiežot un atlaižot plaukstas izmēra bumbiņu (dažādībai tās var būt ar atšķirīgu pretestību). Ir arī iespējams iegādāties speciālus pirkstu trenažierus. Tikai jāpabrīdina, ka ar šiem treniņiem nevajadzētu pārforsēt. Pietiek ar 15 minūtēm dienā.
5. Iesākumā vingrinoties gammas, akordu spēli vai skaņdarbu, svarīgi to darīt lēnā tempā. Lēna spēlēšana palīdzēs kvalitatīvāk apgūt spēles tehniku, kā arī pareizi uzturēt tempu. Tas ir tikai normāli, ja sākumā, spēles laikā skatīsieties sev uz rokām un pirkstiem. Vēlāk tas vairs nebūs nepieciešams, kā arī varēsiet arvien vairāk paātrināt spēles tempu, nezaudējot kvalitāti.
6. Metronoms ir piemērota palīgierīce koordinācijas vingrinājumiem. Bundziniekiem metronoms ir ierasta lieta treniņu procesā, taču tas ir noderīgs apgūstot jebkura instrumenta spēli. Sākumā ieteicams vingrinājumus vai skaņdarbus izpildīt ar metronoma palīdzību, vēlāk jau mēģinot bez tā, bet cenšoties noturēt vajadzīgo ritmu un attiecīgi koordinēt abu roku darbību.
7. Apgūstot jaunu skaņdarbu, pamēģiniet nospēlēt labās rokas partiju ar kreiso roku un otrādi, kā arī ar abām rokām vienlaicīgi. “Izlaužoties” no ierastā kreisās rokas akordu modeļa (kāds tas ir lielākajā daļā skaņdarbu), attīstīsiet koordināciju un pirkstu veiklību tieši kreisajai rokai. Tas dos iespēju daudz ātrāk apgūt nākamos skaņdarbus.