Daži padomi skaņdarba iegaumēšanai

Smadzenes_muzikaKad tuvojas uzstāšanās vai kāds mūzikas skolas eksāmens, tad viena no būtiskākajām lietām, kas parasti uztrauc jaunos pianistus, ir – kā laicīgi paspēt iemācīties skaņdarbu no galvas, lai varētu to nospēlēt nekļūdoties? Šoreiz apskatīsim, tādas tehnikas, kas palīdzēs iegaumēt skaņdarbu kvalitatīvāk un īsākā laikā.

Tradicionālākais veids, kā iegaumēt skaņdarbu, ir to praktizēt līdz apnikumam, un tad mēģināt to spēlēt no galvas, cerot, ka sanāks. Šis veids nav slikts, ja termiņš skaņdarba apgūšanai ir pietiekami ilgs. Tomēr, skaņdarba iegaumēšanai ir vēl daudz citu tehniku, tāpēc dažas no tām apskatīsim šajā pamācībā.

1.Sākumā iemācieties raiti spēlēt skaņdarbu no notīm. Pievērsiet uzmanību visiem elementiem: notīm, ritmam, dinamikai, pirkstu numerācijai u.c.

2.Mēģiniet nospēlēt skaņdarbu pēc atmiņas, īpaši nekoncentrējoties uz skaņdarba kvalitāti, ja pieļaujiet kļūdas, vai visu neatceraties, tas nekas. Pēc tam vēl reizi izspēlējiet, skatoties notīs un izlabojot kļūdas. Tad spēlējiet atkārtoti pēc atmiņas, cenšoties iegaumēt tikko izlabotās vietas.

3. Koncentrējieties un spēlējiet tikai skaņdarba vietas, ko visgrūtāk atcerēties no galvas.

Vizuālais treniņš

4. Kad spēlējiet pēc atmiņas, mēģiniet iztēloties, kā notis izskatās nošu pierakstā. Šī ir viena no izplatītākajām metodēm skaņdarba iegaumēšanai.

5. Vai jūtiet nepieciešamību skatīties uz rokām, kad spēlējiet skaņdarbu pēc atmiņas? Tas norāda uz to, ka klaviatūras izjūta vēl nav tik labi attīstīta. Pamēģiniet spēlēt bez skatīšanās uz rokām, ja sanāk, tad ziniet, ka lūkoties uz rokām ir tikai ieradums.

Audiālais treniņš

6. Ieklausieties katrā skaņā. Ja nospēlējiet kaut ko nepareizi, tad centieties kļūdu sākumā izlabot vadoties tikai pēc dzirdes un notīs palūkojieties pēc tam.

7. Izvērtējiet, vai saklausiet sevis izpildīto skaņdarbu tādā veidā, kā to vēlaties dzirdēt.

Kinestētiskais treniņš

8. Pamēģiniet spēlēt tumsā. Tādā veidā attīstīsiet taktilo klaviatūras izjūtu un vairs nebūs nepieciešams tik daudz skatīties uz taustiņiem klavierspēles laikā.

9. Spēlējiet skaņdarbu pēc atmiņas, ar katru roku atsevišķi.

Intelektuālais treniņš

10. Analizējiet skaņdarba harmonisko, melodisko un formālo struktūru, lai kārtīgi saprastu, kā tas uzbūvēts.

11. Iegaumējiet skaņdarba dinamiku, staccato, legato un citus apzīmējumus, lai spēlētu izteiksmīgāk.

12. Spēlēt skaņdarbu klusā telpā, vienatnē ir visai viegli un pēc kāda laika vairs nav nepieciešamas lielas koncentrēšanās spējas. Tomēr koncentrējoties, vislabāk iespējams attīstīt klavierspēles prasmi. Tādēļ ieteicams pamēģināt apgūstamo skaņdarbu izspēlēt pēc atmiņas, kādā vietā, kur nepieciešama lielāka uzmanības veltīšana spēlei, piemēram: istabā, kur fonā atrodas skaļš televizors, trokšņojoši cilvēki, vai tiek spēlēts vēl kāds cits mūzikas instruments. Tas radīs nepieciešamību pievērst lielāku uzmanību klavierspēlei, kā rezultātā skaņdarbs tiks labāk iegaumēts.

Kad viss iepriekš minētais apgūts, svarīgi klavierspēlē paust pārliecību, emocijas un nedomāt par notīm, bet izbaudīt mūziku. 

 

5 Comments

  1. inčuks
    at 19:21 - Reply

    Iespaidīgi

  2. Madara
    at 11:24 - Reply

    Ooo, nu gan daudz! Ceru, ka strādās! Pēc trīs dienām no galvas kaut gan no divām lapām zinu tikai 1/2… Paldies!

  3. Lana
    at 13:27 - Reply

    Sis jau nu noteikti būs jāpamēģina.

  4. rita
    at 22:00 - Reply

    par to televizoru ir pilnigi pamatoti,jo tikai tā es arī mācos..trakumi ir ar to nošu apguvi,ar skaņdarbiem nav problēmu,pāris reizes,un spēlēju no galvas,bet abus savienot nevaru..trakumi …tumsā spēlēt ar nav problēmu..kapēc tik grūti ir apvienot..?

    • S
      at 11:17 - Reply

      Īsti nesapratu, ko tieši ir problēmas savienot? Mācīšanos no galvas trokšņainā vidē?

Atstāt komentāru