Kas jāzina iegādājoties akustisko ģitāru

gitaraUzreiz gan jāpaskaidro, ka akustiskās ģitāras iedalās divējādi – klasiskajās (ar neilona stīgām) un vesterna tipa (ar metāla stīgām). Šajā gadījumā runāsim tieši par vesterna tipa ģitārām

Doma par šī instrumenta iegādi, laiku pa laikam rodas katra cilvēka apziņā. Tam par iedvesmu var nostrādāt kāda interesanta filma, mūzikas klips vai vienkārši vēlme apgūt ko jaunu. Lai vai kāds arī būtu iemesls, brīdī, kad ideja par “kā būtu, ja būtu”, pārvēršas nepārprotamā “man vajag!” – atpakaļceļa vairs nav. Kas jāzina iegādājoties akustisko ģitāru?

Ir daži kritēriji, kurus nepieciešams izvērtēt pirms jaunas ģitāras iegādes. 

Pirmkārt, cik daudz naudas esat gatavi tērēt? Iesācējiem šis ir pats nozīmīgākais aspekts. Katrā cenu kategorijā ir iespējams atrast kaut ko saprātīgu, bet fakts paliek nemainīgs – jūs saņemsiet to, par ko maksāsiet. Par ko tad ir vērts maksāt? Noskaidrosim:

  • Tātad, ja esat iesācējs, kurš meklē instrumentu ar ko apgūt ģitārspēles pamatus, pietiks, ja rēķināsieties ar summu, kas iekļaujas 50-100 eiro robežās. Atcerieties, ka labāk tomēr ir pameklēt rūpīgāk un nepaķert pašu lētāko variantu. Labs risinājums iesācējiem ir arī dažādi akustisko ģitāru komplekti, kuros jau ir iekļauts viss primārais, kas nepieciešams ģitārspēles apgūšanai, piemēram, skaņotājs, mediatori un soma. (Ieteicamie modeļi: Yamaha F310, SX MD un SD1 sērija, Squier SA-105, Ibanez PF sērija, u.c.)
  • Savukārt, ja plānojat ģitāru trinkšķināt ne tikai guļamistabā vai gadskārtējā radu ballītē, ir vērts pameklēt ko nedaudz nopietnāku. Šeit mēs runājam par instrumentu, kam korpusa augšējā virsma ir izgatavota no veselas egles, kļavas vai sarkankoka, nevis saplākšņa. Šādas ģitāras vidēji maksā sākot no 200 eiro un ir izmantojamas nopietnākai muzicēšanai.  (Ieteicamie modeļi: Vintage V400, Yamaha FG720, Fender CD-140, Richwood RD-16, u.c. )
  • Ja finansiālie līdzekļi ir ierobežoti, iesakām netērēties pērkot maznozīmīgus, dārgus aksesuārus, piemēram, ādas siksnas un tamlīdzīgas lietas. Daudz lielāks ieguvums būs no tās naudas ieguldīšanas labākā ģitārā.

Otrkārt, atcerieties, ka izvēloties ģitāru, nav tādi kritēriji kā pareizs vai nepareizs. Lielāks nebūt nenozīmē labāks, un modeļa popularitāte nenodrošina automātisku piemērotību tieši jums. Akustiskās ģitāras ir dažādos izmēros, formās un dažādu vajadzību apmierināšanai.

Akustisko ģitāru vidū par klasiku tiek uzskatīta Dreadnought tipa ģitāra, īpaši modelis Martin D-28, kura izskats un forma ir kļuvusi teju par standartu akustisko ģitāru vidū. Spēcīga, daudzpusīga un ļoti izskatīga D-28 ir kļuvusi par ikonisku vērtību un tiek izmantota kā paraugs daudzu ražotāju modeļiem. Izvēlieties sev tīkamāko, paspēlējiet, paklausieties kā tā skan, un tad dodieties pamēģināt ko savādāku, piemēram, Grand Concert, Jumbo vai Roundback ģitāras. Pat, ja negrasieties pirkt nevienu no šīm ģitārām, to spēlēšana jums sniegs priekšstatu par to, kāda tipa ģitāra jums ir visērtākā un piemērotākā.

Martin_gitara_D28

Treškārt, ir ļoti svarīgi pievērst uzmanību tam, cik ērta ir ģitāra. Lai cik pašsaprotami tas arī neizklausītos, tomēr atgādināsim, ka liela nozīme ir stīgu novietojumam – jo tālāk stīgas atrodas no ladām, jo sarežģītāka spēlēšana. Pievērsiet uzmanību tam, lai stīgu novietojums visa grifa garumā ir vienmērīgs, nedaudz paceļoties pie 12. ladas. Pie viena pārbaudiet, vai stīgas neatrodas pārāk tuvu un spēlējot nedžinkst. Nākamā lieta, ko vajadzētu pārbaudīt ir ģitāras skaņojums. Vislabāk to var izdarīt nospēlējot atvērtu D akordu un pēc tam atkārtojot to pašu uz 14. ladas. Ģitārai nevajadzētu izklausīties atskaņotai. Lai gan lielākā daļa šo problēmu ir viegli labojamas, šādām niansēm pērkot jaunu instrumentu tomēr nevajadzētu būt.

Turpinot iesākto tematu, jāatzīst, ka ģitāras skanējums ir ļoti subjektīvs jautājums, ko ir teju neiespējami nodēvēt tikai kā “labs” vai “slikts”. Katra ģitāra un tās skaņa ir patiesi unikāla. Galvenais kritērijs, kārtējo reizi, ir līdzekļu pieejamība un jūsu pašu gaume vadoties pēc dzirdes. Labākais veids, kā novērtēt ģitāras skanējumu ir palūgt kādam citam to paspēlēt. To var izdarīt gan kāds draugs, gan izpalīdzīgs mūzikas veikala darbinieks. No neliela attāluma ģitāra, ko spēlē kāds cits, skanēs daudz citādāk, kā spēlējot pašam.

Atcerieties, ka ģitāras skanējumu ietekmē arī tas, ar kādām stīgām tā ir aprīkota. Budžeta modeļiem rūpnīcā liktās stīgas pārsvarā ir zemas kvalitātes, tāpēc labs stīgu komplekts, kas tiek uzlikts pēc ģitāras iegādes, nāks par labu instrumenta skanējumam.

Vēl apspriešanas vērts ir jūsu jaunā instrumenta izejmateriāls. Koka veids, kvalitāte un savstarpējā saderība, ļoti būtiski ietekmē tās gala skanējumu. Lētākas ģitāras parasti tiek gatavotas no saplākšņa, kas, kā jau tas mēdz gadīties, kļūstot vecāks, nebūt nepaliek labāks. Dārgāku ģitāru virskārta tiek veidota no īsta koka, kombinācijā ar saplākšņa pamatni un sāniem. Šīs ģitāras dēvē par Solid Top ģitārām. Kāds pluss ir viengabala kokam pār saplāksni? Skaņa – Solid Top ģitāras rezonēs daudz labāk nekā saplākšņa instrumenti un gadiem ejot, to skaņa paliks tikai labāka.

Premium klases instrumenti vienmēr tiek gatavoti no koka, kas veido daudz piesātinātāku un kvalitatīvāku skaņu. Virskārta parasti ir no egles vai ciedra, bet sāni un pamatne no rožkoka, sarkankoka vai kļavas. Mūsdienās daudzas kompānijas savām ģitārām izmanto arī sintētiskos materiālus, bet tas jau ir cits temats.

Nobeigumā jāatzīst, ka ir viegli apmaldīties daudzveidīgo ģitāras materiālu, krāsu un dekorāciju pasaulē, tomēr svarīgi paturēt prātā, ka vislabāk savu izskatu dizaina ziņā saglabā vienkāršas un naturālas ģitāras, tādēļ labāk izvēlēties caurspīdīgu apdari, kurā redzama koka patiesā tekstūra. 

One Comment

  1. AZZZ
    at 20:50 - Reply

    Nupat uzdūros jūsu vietnei, turpmāk sekošu regulāri :)))
    Labi izklāstīts!
    Sveiciens no ģitārupasaules bloga (https://gitarupasaule.wordpress.com/)!!

Atstāt komentāru