Blūzs ir unikāla parādība pasaules mūzikā, jo tas ir pamatā diviem nozīmīgiem mūzikas novirzieniem, kas radušies 20.gadsimtā – džezam un rokmūzikai. Blūzs vissenākajā no tā formām sākotnēji radies kā folklora 19.gs otrajā pusē, ASV dienvidu štatos. Nosaukums “Blūzs” cēlies no angļu blues – blue devils (melanholija, skumjas). Sākotnēji blūzs pārstāvēja tikai “melno” mūziku, ko izpilda melnādaini cilvēki citiem melnādainiem cilvēkiem, apkārtklejojoši mūziķi plantācijās. Tas bija izpildāms bandžo, ģitāras, vēlāk – klavieru vai instrumentālā ansambļa pavadījumā. Nedaudz vēlāk blūzs nonāca pilsētās, kur tas tika atskaņots vodeviļās un menestreteļu izrādēs. Tad arī formējās tā saucamais klasiskais jeb pilsētas blūzs, kura formas pamatā bija 12 taktu periods ar harmoniska secīguma kopīgo shēmu.
Kā spēlēt 12 taktu blūzu uz ģitāras.
12 taktu blūzs ir vispopulārākais blūza paveids. Iemācoties to uz ģitāras, jūs varēsiet nospēlēt daudzus populāros blūza gabalus, kas iekļauj šo 12 taktu blūza modeli.
Pirmajā attēlā redzamā progresija ir sadalīta 12 taktīs, ievērojot īpašu shēmu. Romiešu numerācija, kas rakstīta burtu vietā norāda, ka jebkurā tonalitātē, attīstība ir vienāda.
Piemēram, spēlējot E mažorā, I (1.) akords būs E, IV (4.) akords būs A, un V (5.) akords būs B vai B7. Tātad, attiecīgajiem burtiem aizstājot romiešu numerāciju, veidojas piemērā redzamā attīstība. B7 aizstāj B, jo B7 ir no abiem akordiem vieglāk nospēlējamais, taču jūs varat spēlēt B uz otrās ladas kā barē akordu (visu stīgu piespiešana).
Otrajā piemērā iezīmētās šķērssvītras (/) atstāj interpretācijas iespējas tam, ko jūs spēlējat, tādēļ dažādībai pamēģiniet šī vingrinājuma astoņas notis spēlēt mainot stīgu spēlēšanas virzienus.
Ātrais četri (The quick four) ir 12 taktu blūza variācija ar citādu otro takti un blūza dziesmās sastopams ļoti bieži. Tā vietā, lai paliktu uz I akorda visas četras taktis pēc kārtas, otrajā jūs spēlējat IV akordu, piemēram – ja iepriekš jūs spēlējāt tikai E akordu, tad otrajā taktī nospēlējiet A akordu, trešajā un ceturtajā taktī atgriežoties pie E akorda. “Ātrais četri” piedāvā iespēju salauzt rutīnu un ieviest kādas izmaiņas citādi vienādajā skanējumā.
Pagrieziens (The turnaround) ir pēdējās divas šīs progresijas taktis, kas virza spēli atpakaļ uz sākumu. 12 taktu blūza progresijas beigās jūs varat izvēlēties – turpināsiet spēli, vai to beigsiet. Lielākoties to atkārto vairākkārt, pievienojot dažādus pantus un solo. Lai sagatavotu progresiju atkārtošanai, izmantojiet pagriezienu, kas spēli sagatavos atkārtojumam. Visvienkāršākais pagrieziena variants kādu var izmantot – pēdējā taktī aizstājiet I akordu ar V. Tas nozīmē, ja parastajā versijā pēdējās divas taktis tiek spēlēts E akords, tad spēlējot pagriezienu, pēdējā taktī jāspēlē B7
Šajā video varat apskatīt vairākas populāras dziesmas, kas tiek spēlētas izmantojot 12 taktu blūza modeli.