Ģitāru veidi un dalījums

Šajā rakstā aplūkojami populārākie ģitāru veidi, kā arī to galvenās pazīmes un atšķirības.

KLASISKĀS ĢITĀRAS

Klasiskās (Spāņu) ģitāras ir ar neilona stīgām. Šo ģitāru pirmās trīs (1/2/3) stīgas ir veidotas no tīra neilona, bet basa (4/5/6) stīgas ir ar neilona serdi, kam apkārt aptītas metāla stieples. Neilona stīgas palīdz iegūt smalkāku un maigāku toni, kas raksturīgs šiem instrumentiem. Ar šīm stīgām ir vieglāk mācīties spēlēt, jo tās mazāk traumē pirkstus. Šīs ģitāras ir pieejamas arī samazinātos izmēros, kā 3/4 un 1/2 no oriģinālā izmēra, kas palīdz apgūt ģitārspēli arī ļoti jauniem un maziem ģitāristiem. Klasiskās ģitāras grifs, visā tā garumā, ir praktiski vienādi plats.

Classical_Guitar

AKUSTISKĀS ĢITĀRAS

Akustiskās ģitāras, kuras dēvē par “steel guitar”, “western” vai “dreadnought” ir ar lieliem, akustiskiem korpusiem un metāla stīgām. Liels korpuss nodrošina spēcīgu toni un bagātīgu rezonansi, kas ir piemērota mūzikai, ko spēlē uz šādām ģitārām. Tā kā stīgas ir metāla, tad pati ģitāra ir veidota izturīgāka kā klasiskā ģitāra, jo metāla stīgas rada daudz lielāku spriegumu ģitāras korpusam un grifam. Pirmā un otrā stīga ir metāla stieples, kamēr stīgas 3/4/5/6, tiek pītas no vairākām metāla stieplēm.

ELEKTRISKĀS ĢITĀRAS UN BASĢITĀRAS

Elektriskās ģitāras izmanto kopā ar pastiprinātājiem. Pati ģitāra pie elektrības netiek pievienota, tikai pastiprinātājs, kas ar vada palīdzību savienojas ar ģitāru. Elektriskās ģitāras ir ar metāla stīgām un parasti tiek spēlētas ar mediatoriem.

Danelectro_67_Heaven

Elektriskā ģitāra ieguvusi savu popularitāti pateicoties skaņai, kas daudzkārt var pārsniegt akustiskās ģitāras skaļumu un tikt elektroniski izmainīta. Izmantojot ģitāru, pastiprinātāju, efektu pedāļus un procesorus, var pilnībā mainīt ģitāras skaņu, nemainot spēlēšanas stilu. Gandrīz visas elektriskās ģitāras mūsdienās tiek veidotas no viendabīga korpusa un paredzētas lietošanai kopā ar pastiprinātāju. Tomēr ir arī daži pus-akustiskie modeļi, kas zināmā mērā var tikt spēlēti bez pastiprinātāja.

Lai dzirdētu elektrisko ģitāru ir nepieciešams pievienot to pastiprinātājam. Tie ir pieejami dažādos izmēros ar dažādām papildus funkcijām. Lai spēlētu un trenētos mājas apstākļos, vai uzstātos nelielas auditorijas priekšā, pietiek ar pastiprinātājiem, kuru jauda ir līdz 10w. Uzstājoties lielākas auditorijas priekšā, nebūtu vēlams spēlēt ar pastiprinātāju, kura jauda ir zem 15w. Basģitārām ir jāizmanto basģitāru pastiprinātāji, jo tie ir atsaucīgāki uz zemākas frekvences skaņām, tāpat arī akustiskajām ģitārām ir vēlams izmantot akustisko ģitāru pastiprinātājus, jo tie dod tīrāku un skanīgāku toni.

ibanez_gsr180

Atstāt komentāru