Ukulele – kas tā ir un kā to spēlēt?

Kas ir ukulele? Maza ģitāra? Tāds droši vien ir pirmais iespaids ieraugot gandrīz miniatūro stīgu instrumentu, kas vairāk atgādina rotaļlietu, nekā mūzikas instrumentu, ko iespējams izmantot nopietnai muzicēšanai. Ukuleles pirmsākumi meklējumi Havaju salās, kad portugāļu imigranti centās izveidot līdzīgu instrumentu mājās palikušajai Mačetei (Machete), kas pēc savas būtības arī bija mazs stīgu instruments.

Neskatoties uz savu īso vēsturi, ukulele ir izcīnījusi savu vietu Havaju salu kultūrā un ir kļuvusi par neatņemamu tās sastāvdaļu. Reti kurš mūzikas pazinējs nezinās slaveno havajieti Israel Kamakawiwo’ole, kura izpildītā Somewhere Over The Rainbow dziesma ir viens no skaistākajiem ukuleles izpildījumiem.

Standarta ukuleles skaņojums:ukuleles_skanojums

 • G – 4 stīga (stīga, kas skatoties uz ukuleli, atrodas kreisajā pusē)
 • C – 3 stīga
 • E – 2 stīga
 • A – 1 stīga

Ir iespējami vēl dažādi ukuleles skaņojumi, kā Angļu, Kanādiešu vai citu veidu skaņojumi, bet pārsvarā visur izmanto jau iepriekš minēto standarta ukuleles skaņojumu.

Ukulele biežāk sastopama ir četros izmēros, sākot no mazākā līdz lielākajam – soprāna, koncerta, tenora un baritona.

Ukuleles_izmeri

Kaut arī ukulele izskatās kā maza ģitāra, tā tomēr ir citādāka. Tai ir tikai 4 stīgas, līdz ar to arī akordi būs jāmācās no jauna. Izplatītākie soprāna ukuleles akordi parādīti attēlā:

Ukuleles_akordi

 

2 Comments

 1. Gints
  at 16:58 - Reply

  Meklēju skolotāju, kas varētu iemācīt bērnam spelet ukuleli.

  • LABDIEN ! Atradāt skolotāju? Mans bērns arī grib iemācīties spē[ēt ukuleli. :)
   at 10:31 - Reply

   LABDIEN ! Atradāt skolotāju? Mans bērns arī grib iemācīties spē[ēt ukuleli. 🙂

Atstāt komentāru