Kā izvēlēties sintezatoru vai aranžētāju?

Mūsdienās mūzikas radīšanas procesā ļoti liela nozīme ir digitālajiem taustiņinstrumentiem. Populārākās digitālo taustiņinstrumentu grupas ir aranžētāji, digitālās klavieres un sintezatori. Latvijā aranžētāji pārsvarā gan tiek saukti par sintezatoriem, kaut gan to pamatideja un funkcijas atšķiras.

Pirms stāstām par sintezatora un aranžētāja izvēli, īsi pastāstīsim par galvenajām digitālo klaviatūru atšķirībām.

Aranžētājssynthesizer_2

Aranžētāja pamata funkcija ir mūzikas pavadījumu veidošana, un iespēja atmiņā saglabāt dažāda stila akordu un ritma modeļus. Aranžētājs ir elektroniska klaviatūra, kur ierakstītas tādas pamat-instrumentu skaņas kā klavieres, ērģeles, ģitāra un citas, kā arī automātiski izveidoti dažādi mūzikas stili. Aranžētāja programma piedāvā pamata pavadījumu, kas automātiski saskaņo nepieciešamo skaņas stilu, ritmu un tempu ar mūziķa spēlēto mūziku. Klaviatūrā parasti ietverti 61, 76, vai pilnais – 88 taustiņu skaits. Populārākie un izplatītākie aranžētāju ražotāji, kas sastopami Eiropas tirgū ir Yamaha, Medeli un Casio.

Digitālās klavieres

Atšķirībā no akustiskajām klavierēm, kur skaņa tiek radīta ar stīgu palīdzību, digitālajās klavierēs skaņa tiek radīta elektroniski. Digitālajām klavierēm ir pilns taustiņu skaits – 88 taustiņi. Klavierēm ir trīs veidi: pārnēsājama klaviatūra, pianīns un flīģelis. Klavierspēles iesācējiem ieteicams izvērtēt divas galvenās lietas: taustiņu smagumu un skaņu. Taustiņiem nepieciešams skanēt skaļāk vai klusāk, atkarībā no tā, ar kādu spēku tie tiek nospiesti. Digitālo klavieru skaņai nepieciešams atbilst akustisko klavieru skaņai.

Sintezators

Ja vēlies, ne tikai komponēt un veidot aranžējumu, bet arī eksperimentēt ar skaņu, tad sintezators ir vispiemērotākais no digitālajiem taustiņinstrumentiem. Sintezators ir elektronisks mūzikas instruments, ko izmanto dažādu skaņu radīšanai un pārveidei. Jāpiemin, ka tieši sintezatori ir radikāli mainījuši elektronisko mūziku jau kopš 1970. gada. Pats termins no angļu valodas ”to synthesize” nozīmē radīt kaut ko jaunu. Tas rada elektriskos signālus un pārveido tos skaņā, izvadot caur skaļruni vai austiņām. Lielākajā daļā mūsdienās lietoto sintezatoru tiek izmantota skaņas sintēze pēc jau zināma parauga. Izmantojot sintezatoru, iespējams iegūt jebkuru skaņu, kā arī imitēt, piemēram, vijoles, klavieru, flautas un jebkura cita instrumenta toņus, kā arī radīt pavisam jaunas skaņas. Populārākie un izplatītākie sintezatoru ražotāji, kas sastopami Eiropas tirgū ir Yamaha, Korg, Roland un Nord.

ka_izveleties_sintezatoru_2

Plānojot pirmā taustiņinstrumenta iegādi, viegli apmaldīties neskaitāmo funkciju un terminu “džungļos”, tādēļ piedāvājam īsu konspektu par svarīgāko, kas jāievēro, iegādājoties sintezatoru vai aranžētāju. Par to, ko ir vērts ņemt vērā iegādājoties digitālās klavieres, jau rakstījām iepriekš.

Kam pievērst uzmanību iegādājoties sintezatoru un aranžētāju:

  • Polifonija: iegādājoties taustiņinstrumentu, svarīgi noskaidrot polifonisko toņu skaitu – protams, optimālais skaits atkarīgs no spēlētāja vajadzībām. Polifonija nosaka, cik daudz toņus iespējams spēlēt vienlaicīgi. Lai sekmīgi varētu mācīties klavierspēli, instrumentam būtu jābūt vismaz 32 nošu polifonijai, ja tam ir mazāk par 32, tad tas īsti nebūs piemērots sarežģītāku skaņdarbu izpildei. Lielākai daļai instrumentu mūsdienās iebūvēta 16 un vairāk nošu polifonija, un dažkārt pat 64 nošu polifonija (šajā gadījumā papildus nepieciešama arī sequencer funkcija). Iegādājoties pirmo instrumentu, ieteicams izvēlēties to ar pēc iespējas lielāku polifonisko nošu skaitu pieejamās cenas robežās.  
  • Klaviatūra: lai kādu taustiņinstrumenta klaviatūru izvēlētos, nepieciešams pievērst uzmanību vairākām funkcijām. Velocity Sensivity, jeb skārienu jutības funkcija – skaņas skaļums ir atkarīgs no pieliktā spēka nospiešanas brīdī. Šāds efekts sastopams akustiskajām klavierēm to konstrukcijas dēļ. Digitālo taustiņinstrumentu uzbūve atšķiras, tādēļ skārienu jutības efekts tiek imitēts elektroniski, tomēr iebūvēts ne katrā sintezatorā vai aranžētājā. Aftertouch efekts – palielinot spiedienu uz taustiņu pēc tam, kad tas ticis nospiests, tiek radīts vibrato efekts un skaņas rezonanse tiek mainīta. Jāpiemin, ka aftertouch efekts nav sastopams akustiskajām klavierēm, bet ir mākslīgi radīts sintezatoriem, tomēr bez šī efekta var arī iztikt, un tas nav tik būtisks.
  • Klaviatūras garums: visbiežāk sintezatoriem un aranžētājiem iebūvēta 61 taustiņa (no C līdz C) klaviatūra, kas piemērota lielākai daļai mūziķu vajadzībām. Tomēr ir pieejami dārgāki instrumenti ar 76 un pat 88 taustiņu klaviatūru, kas ir nozīmīgi profesionāliem pianistiem.
  • Klaviatūras izjūta: katra ražotāja klaviatūra nedaudz atšķiras, tādēļ pirms instrumenta iegādes būtu ieteicams to paspēlēt, lai izvēlētos sev piemērotāko modeli.
  • Efekti: digitālo skaņas efektu skaits un kvalitāte atšķiras atkarībā no taustiņinstrumenta cenas diapazona. Dažādi efekti piešķir skaņai īpašu tembru vai pat pilnībā izmaina toņa skanējumu. Iegādājoties pirmo sintezatoru vai aranžētāju, ieteicams pārliecināties par jau iebūvētiem efektiem, lai vēlāk nebūtu jāiegulda papildus izdevumi.
  • Displejs: katram modelim tas var būt savādāks, bet jo vairāk informācijas tas sniedz, jo vieglāk būs ar to strādāt. Daudzi displeji mūsdienās rāda spēlētās notis uz līnijkopas, kā arī sniedz vizuālu palīdzību klavierspēles apmācībā.
  • Savienojamības iespējas: papildus opcijas, kuras noteikti nāksies izmantot apgūstot klavierspēli, ir iespēja pieslēgt Sustain pedāli un austiņas, lai varētu mācīties, netraucējot citus. Šīs divas opcijas ir pieejamas lielākajā daļā sintezatoru. Ļoti noderīga opcija ir USB pieslēgšanas iespēja, kas ļaus instrumentu savienot ar datoru un pavērs plašākas iespējas tā izmantošanā. Dažiem modeļiem ir arī iespēja pievienot mikrofonu.

Papildus kritēriji, kurus ir vērts izvērtēt izvēloties sintezatoru (aranžētājam tie nebūs vajadzīgi):

  • Multitimbrality funkcija: nosaka, cik daudz skaņas/tembru veidu iespējams vienlaicīgi ierakstīt un atskaņot. Šī funkcija ir tikpat nozīmīga kā polifonija. Tas ir svarīgi, ja vēlaties izmantot sintezatoru, lai radītu aranžējumu. Piemēram, ar 8-part multitimbral sintezatoru iespējams izveidot aranžējumu, kur vienlaicīgi tiek atskaņoti 8 instrumenti ( klavieres, bungas, saksafons u.c.). Lielākā daļa instrumentu mūsdienās ir 16-part multitimbral tipa.
  • Synthesis methodfunkcija nodrošina iespēju radīt jaunas skaņas. Jāpiemin, ka ar kvalitatīvu instrumenta programmatūru iespējams radīt labas kvalitātes modernu digitāli sintezētu skaņu. Daudziem sintezatoriem mūsdienās iebūvēti preset toņi, no kuriem iespējams izvēlēties jau gatavu, kas noder iesācējiem.
  • ?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????S+S: izplatītākā skaņu ģenerēšanas metode, izmantojot sintezatoru, ir Sample + Synthesis metode, kur tiek izmantoti īsi skaņas fragmenti no dažādiem instrumentiem, kā arī vēl neapstrādātas skaņas. Šīs skaņu frāzes tiek izmainītas, izmantojot pieejamās skaņas sintēzes iespējas. Sintezatori, kam iebūvēta “S+S” funkcija nodrošina plašas skaņas radīšanas iespējas. Jāpiemin, ka digitālo taustiņinstrumentu ražotāji minēto funkciju definē atšķirīgi, piemēram, Korg to apzīmē ar “AI2”, savukārt, Yamaha – ”AWM2″.
  • Analogue tipa sintezatoriem raksturīgi silti un dzidri skaņas toņi, tomēr šie instrumenti nekvalitatīvāk imitē akustisko instrumentu skaņu. Analogue tipa sintezatorus izmantoja deju mūzikas radīšanai. Jāpiemin, ka jaunajiem analogue tipa sintezatoriem ir ierobežots polifonisko toņu skaits, bieži tikai viena nots.
  • Sample RAM ir visai jauns tehnoloģisko iespēju papildinājums sintezatoriem. Funkcija nodrošina iespēju ielādēt gatavus skaņas piemērus (waveforms) un eksperimentēt ar tiem, izmantojot esošās iespējas. Tomēr, ja esat jaunpienācēji digitālās skaņas sintēzes pasaulē, tad noteikti pietiks ar sintezatorā jau esošajiem skaņas piemēriem.
  • ka-izveleties_sintezatoru_4Sequencer funkcija nodrošina skaņu ierakstīšanu izmantojot sintezatora klaviatūru kā arī to atskaņošanu. Sintezatorā, izmantojot sequencer funkciju, tiek ierakstīta nevis audio skaņa, bet MIDI dati, kas tiek radīti, kad tiek spēlēta instrumenta klaviatūra. Tas uzglabā datus, kā arī dod iespēju ierakstīt vairākus skaņdarbus (paraksti 16), ko iespējams arī atskaņot visus uzreiz, izveidojot pilnu aranžējumu. Sequencer funkcija parasti piedāvā arī iespējas rediģēt, kopēt, transponēt un pārvietot jau ierakstītās skaņas frāzes.
  • Computer Interface: pēdējo pāris gadu laikā vērojama ražotāju tendence radīt digitālos instrumentus, kas savienojami ar datora programmatūru. Ja jums ir piemērots dators, tad nav nepieciešams atsevišķi iegādāties MIDI ierīci, lai savienotu datoru ar sintezatoru. Iegaumējiet, ka dažiem, parasti lētākiem, General MIDI instrumentiem ir ierobežotas skaņas sintēzes iespējas, un tos iespējams izmantot tikai kopā ar datoru. Iegādājoties sintezatoru ieteicams tam pievērst uzmanību.
  • Atmiņas kartes ievietošanas iespējas: vairāki sintezatori aprīkoti ar vienu, divām, vai pat trīs dažādu atmiņas karšu ievietošanas atverēm: RAM (Random Access Memory)/ROM (Read Only Memory)vai PCM (Pulse-Code Modulation).
  • General MIDI: tā kļuvusi par standarta funkciju sintezatoriem, kas nodrošina iespēju MIDI skaņu failus komponēt ar vienu GM (General MIDI) instrumentu un atskaņot, izmantojot citu GM instrumentu, neizmainot pašu skaņu. Ja neplānojat izmantot MIDI failus, tad nav atšķirības sintezatora izvēlei ar vai bez GM iespējas. Tomēr sintezatori ar GM funkciju piedāvā jau gatavu optimālu pamata skaņu klāstu. 

Digitālās skaņas sintēze nav lēts prieks, tomēr pārdomājot savas finansiālās iespējas, vajadzības un pieredzi šajā jomā, iespējams iegādāties optimāli piemērotu sintezatoru, lieki nepārmaksājot. Ja iegādājaties savu pirmo digitālo taustiņinstrumentu, tad ieteicams iegūt pēc iespējas vairāk informācijas par kāroto preci, kā arī konsultēties ar speciālistiem.

2 Comments

  1. marcus
    at 09:27 - Reply

    Esmu izvēlējies roland firmas sintezatoru un savu izvēli nenožēloju, tiešām labs instruments!

  2. LAT
    at 16:07 - Reply

    Man pašam ir Yamaha, tiesa gan desmit gadus vecs, bet, ja pirktu jaunu tāpat pirktu Yamaha. Sevi ir pierādījis gadu gaitā.

Atstāt komentāru