Tātad, stīgas klasiskajām ģitārām, jeb kā tās parasti tiek dēvētas – neilona stīgas. Laikam jau uzreiz jāsāk ar populārākajām. Šīs D`Addario, Pro-Arte neilona stīgas izmanto lielākā daļa mūziķu, kas spēlē klasisko ģitāru.
Tās ir kvalitatīvas stīgas ar ilgu kalpošanas mūžu. Patīkams, sev raksturīgs tonis, laba skaņojuma noturība. Pievienojot iepriekšminētajām priekšrocībām ziņu, ka šīs stīgas ir ne tikai labas, bet arī relatīvi lētas – nav pārsteigums, kāpēc tās iemantojušas tādu popularitāti ģitāristu vidū.
1. Kuru zīmolu izvēlēties?
Izvēli vislabāk balstīt uz stīgu kvalitāti un mērķi, kādam tās ir paredzētas. Lielāks brends bieži vien nozīmē arī labāku kvalitāti. Divi lielākie klasisko stīgu ražotāji ir D`Addario un Savarez. Tās ir kompānijas uz kurām var paļauties gan kvalitātes ziņā, gan konstantā stīgu tonī un skanējumā. Protams arī daudzas mazākas kompānijas spējīgas ražot diezgan labas neilona stīgas. Piemēram, Augustine, Hannaback, La Belle un Aquila.
Katrs brends specializējās kāda konkrēta stīgu tipa ražošanā.
D`Addario – specializējas augstākminēto Pro-Arte neilona stīgu ražošanā. Šīs stīgās ir veidotas, kā tipiskas neilona stīgas ar tīru skanējumu.
Savarez – specializējas rectified neilona stīgās, kurām piemīt silts, piesātināts tonis. Vienīgais mīnuss, dažreiz pirmās trīs stīgas var izklausīties mazliet pliekani, taču basa stīgas skan izcili. Salīdzinājumā ar parastām neilona stīgām, rectified tipa stīgu tekstūra ir mazliet raupjāka, tādēļ to spēlēšana ir īpaši viegla un patīkama. Pirms kāda laiciņa Savarez sāka pievērsties arī karbona stīgām, kas ir ļoti izturīgas un skanīgas.
Augustine – kompānija, kas izgudroja un parādīja pasaulei pirmās neilona stīgas klasiskajai ģitārai. Arī mūsdienās turpina attīstīt un ražot kvalitatīvas un skanīgas neilona stīgas.
Aquila – specializējas jauna stīgu tipa nylgut ražošanā. Tās ir neilona stīgas, kas veidotas tā, lai to tonis būtu ļoti zems, sulīgs un silts.
Hannabach – īpaši lepojas ar viņu golden stīgām, kurām piedēvēta “slepena formula”. Stīgām ir gaišs un patīkams skanējums.
2. Nākamais jautājums – kādu sprieguma pakāpi izvēlēties.
Katra ģitāra skan mazliet savādāk, tāpēc ir vērts paeksperimentēt un atrast sev piemērotāko variantu. Sprieguma pakāpe teorētiski ietekmē skaļumu un spēlēšanas tehniku.
Normal Tension (normāls spriegums) stīgas – Šāda veida stīgas ir vieglāk spēlējamas, jo vājāka nospriegojuma dēļ, tās vieglāk piespiežamas grifam. Perfekti piemērotas klasiskās ģitārspēles tehnikas izkopšanai, lirisku melodiju spēlēšanai un ilgām treniņnodarbībām. Gandrīz visas klasiskās ģitāras jau pašā sākumā ir aprīkotas ar šīm stīgām, jo tās ir vislabāk piemērotas mācībām.
High Tension (augsts spriegums) stīgas – šīs stīgas, savukārt, būs skaļākas, ar izteiktāku, arī intensīvāku toņu skanējumu, taču tāpēc tās spēlēt ir mazliet nogurdinošāk. Toņi ir asāki, tāpēc šādas stīgas ir ļoti piemērotas ritmiskai, ātrai mūzikai.
3. Kā atšķiras dažāda materiāla stīgas?
Katrs stīgu veids, atkarībā no to materiāla, spēlējot rada atšķirīgu toni. Dažu stīgu skanējums ir dūmakaini zems, kamēr citu – gaišs un ass. Pārsvarā ir vērts pievērst uzmanību tam, no kāda materiāla ir pirmās trīs stīgas. Turklāt nevajag baidīties kombinēt dažāda veida stīgas. Daudzi cilvēki izmanto neilona pirmo un otro stīgu, kombinācijā ar karbona trešo stīgu.
Neilona stīgas – pats izplatītākais stīgu materiāls. Tām raksturīga tīra, silta un mazliet dūmakaina skaņa, bet spēlējot trešo stīgu augstākās oktāvās tā mēdz izklausīties pliekana un nedzīva.
Karbona stīgas – diezgan pajauns atklājums klasiskās ģitāras pasaulē. Skanējums ir ļoti gaišs un tīrs, rada labu akustiku. Karbona stīgas lieliski izklausās spēlētas vidus reģistrā, bet augstākos dažreiz izklausās vāji.
“Gut” tipa stīgas – vecākais stīgu veids ar zemu, piesātinātu skaņu. Gut veida stīgas tiek izgatavotas no dzīvnieku zarnām, līdz ar to tām ir salīdzinoši liela cena un tās mūsdienās izmanto tikai retais. Lielākais mīnuss – tās ir ļoti klusas un viegli pārplēšamas.
“Nylgut” stīgas – arī diezgan jauns izgudrojumus. Veidotas no neilona, bet radītas tādas, lai skanējuma ziņā līdzinātos “gut” stīgām. Tām ir iepriekšminētajām stīgām raksturīgais patīkami siltais skanējums, bet daudzkārt labāka izturība.
Atrodi stīgas, kas ir piemērotākās tieši tev. Nav tādu “pareizu” vai “nepareizu” stīgu. Katram veidam ir savas unikālas iezīmes, turklāt dažādām ģitārām ir “piemērotas” dažādas stīgas. Nebaidies paeksperimentēt.