Jebkuram cilvēkam, kas tikai nesen sācis spēlēt ģitāru, veikalu piedāvātā stīgu izvēle liksies.. maigi izsakoties mulsinoša, tāpēc mēģināsim ieviest mazliet skaidrības. Metāla stīgas paredzētas akustiskajām, elektriskajām un basģitārām.
Viens no standarta kritērijiem ir stīgu biezums.
Visticamāk jau esi dzirdējis par 9 vai 10 izmēra stīgām. Gan devītais, gan desmitais skaitās standarts. Šie cipari norāda stīgas biezumu collās, attiecīgi, 9 izmēra komplekta tievākā stīga ir 0.009 collas, bet 10, kā jau noteikti uzminēji – 0.010 collas.
Tipisks devītā izmēra stīgu komplekts būtu amplitūdā no 0.009 līdz 0.042 collām (t.i. 9,11,16,24,32,42)
Savukārt, tipisks desmitā izmēra stīgu komplekts būtu amplitūdā no 0.010 līdz 0.046 collām (t.i. 10, 13, 17, 26, 36,46).
9 izmēra stīgas parasti ietilps kategorijā “light”, bet 10 izmēra – “medium”. Jaunai elektriskajai ģitārai visticamāk būs kādas no šīm stīgām.
Akustiskajām ģitārām stīgas parasti ir nedaudz biezākas, tāpēc “medium” komplekts visdrīzāk būtu 12 vai 13 collīgās stīgas, atkarībā no ražotāja klasifikācijas.
Protams, ir pieejami ļoti dažādi stīgu komplekti. To starpā arī speciāli pielāgoti komplekti, kuros ietilpst par standartu “smagāka” basa stīga kopā ar smalkāku stīgojumu augšgalā vai otrādi.
Pēc šī varētu rasties jautājums, kāda starpība vai tev ir “light” vai “medium” tipa stīgas?
Atbilde ir pavisam vienkārša – ja spēlētājs ir nepieredzējis, vieglākas stīgas tik ļoti netraumē pirkstus. Vēlāk spēlētāji nereti izvēles smagnējākas stīgas, jo to skaņa ir izteiktāka un tonis “sulīgāks”. Vai tas ir svarīgs kritērijs laikā, kad mācies pareizi nospēlēt pirmos akordus? Gaumes jautājums. Vēl viens iemesls par labu smagnējākām stīgām ir specifiski ģitāru skaņojumi, papildus nospriegojums palīdzēs skaņai būt tīrai un piesātinātai.
Otrs svarīgs kritērijs ir stīgu tips.
Neņemot vērā tādu rādītāju kā brendu, jo parasti tas ir visai subjektīvs aspekts, elektrisko un akustisko ģitāru stīgas var tikt iedalītas divās kategorijās – ar vai bez apvalka.
Pēdējās ir relatīvi nesens atklājums. Tā kā stīgu kalpošanu galvenokārt apdraud korozija un apsūbēšana, kuru rada gaiss, kopā ar netīrumiem, tad šis mikroskopiskais slānis nodrošina metāla aizsardzību un paildzina to mūžu. Lai gan šāda tipa stīgas parasti maksā dārgāk, arī to kalpošana ir par 3-5 reizēm ilgāka.
Šeit, protams, ir minēti tikai pamata kritēriji stīgu izvēlē, lielākā nozīme ir paša pieredzei, gaumei un spēlēšanas stilam. Labs nāk ar laiku!