Jau kopš 20. gadsimta sākuma cilvēkiem dota iespēja izvēlēties starp akustiskajiem un elektriskajiem stīgu instrumentiem. Elektriskās vijoles mūsdienās iemantojušas visai lielu popularitāti. Ja nevari izvēlēties, kuram no instrumentiem dotu priekšroku, nedaudz pastāstīsim par priekšrocībām un mīnusiem katram no tiem.
Par akustiskajām vijolēm sauc tradicionālā tipa vijoles, kas izgatavotas no koka un rada skaņu, kura rezonē, pateicoties dobumiem instrumenta korpusā. Akustiskajai vijolei nav pievienoti skaņas pastiprinātāji, lai gan to ir iespējams izdarīt. Nav šaubu, ka kvalitatīva akustiskā vijole reprezentē vislabāko vijoles skaņu. Labas kvalitātes elektriskās vijoles ir izgatavotas tā, lai radītu iespējami līdzīgāku skanējumu akustiskai vijolei, tomēr atšķirība ir dzirdama. Šis ir galvenais iemesls, kādēļ vijoļspēles pasniedzēji iesācējiem rekomendē izvēlēties tieši akustisko instrumentu.
Pieklājīgas kvalitātes akustiskā vijole būs dārgāka, nekā labas kvalitātes elektriskā vijole. Kā vēl viena no akustiskās vijoles priekšrocībām – to iespējams ērti spēlēt jebkurā vietā, atšķirībā no elektriskās, kurai jānes līdzi skaņas pastiprinātājs.
Tomēr akustiskai vijolei iespējams uzskaitīt arī mīnusus. Ja Tevi interesē eksperimenti ar skaņām un efektiem, tad akustiskā vijole nebūs tā labākā izvēle. Protams, kā jau iepriekš minējām, akustiskai vijolei iespējams pievienot skaņas noņēmēju, tomēr ar to tik un tā nebūs pietiekami, lai sasniegtu tādus toņus un iespējas, kā izmantojot elektrisko vijoli.
Elektriskās vijoles darbības princips ir tāds pats, kā elektriskai ģitārai. Abi elektriskie stīgu instrumenti rada audio skaņu, kas tiek pārveidota elektriskajos signālos un transportēta caur audio kabeli līdz skaņas pastiprinātājam, tādēļ lielākā daļa vijoles spēlētāju izmanto standarta ģitāras pastiprinātājus. Minētie skaņas pārveidotāji parasti ir ar piezo skaņas noņēmēju, kas novietots, piemēram, zem vijoles tiltiņa.
Elektriskai vijolei ir daudz priekšrocību. Praktizēt vijoļspēli iespējams arī klusumā, izmantojot silent practice iespējas. Elektriskajā vijolē iebūvēta jack izeja un ir iespēja pievienot skaņas pastiprinātāju. Instruments lieliski piemērots tādiem mūzikas stiliem, kā džezs un roks, kur klasiskais toņa skanējums nav noteicošais. Papildus iespējams izmantot dažādus efektus un loop pedāļus, līdzīgi, kā elektriskajai ģitārai, kas paplašina muzicēšanas iespējas un skaņu klāstu.
Izmantojot elektrisko vijoli, iespējams vienkārši veikt ierakstīšanas un atskaņošanas funkcijas. Elektriskajai vijolei ir arī daudz priekšrocību ierakstīšanai studijā, jo to iespējams vienkārši savienot ar datoru bez jebkādiem mikrofoniem.
Tomēr, ja runājam par mīnusiem, tad lielākā daļa mūziķu neiesaka elektrisko vijoli iesācējiem jau iepriekš minētā iemesla dēļ – tā nerada tādu pašu skaņas rezonansi, kā akustiskā vijole, tādēļ, ka skaņa tiek radīta mākslīgi, nevis izplatoties cauri kokam. Arī sajūta, spēlējot elektrisko un akustisko instrumentu, atšķiras, tomēr tas ir jāizvērtē ikvienam individuāli. Instrumentu nepieciešams izvēlēties atbilstoši ierastajam spēles stilam. Ja ierasts spēlēt klasisko mūziku, tad piemērotāka būs akustiskā vijole, tomēr tas ir “gaumes jautājums”.
Ja nespēj izlemt starp elektrisko un akustisko vijoli, tad elektroakustiskā vijole ir lieliska izvēle, kur tradicionālais vijoles dizains un skaņa apvienoti ar elektriskās vijoles radošo potenciālu un iespējām.
Elektroakustiskā vijole pēc uzbūves ir tāda pati, kā tradicionālā vijole, tikai ar iespēju to pievienot skaņas pastiprinātājam, jo tai iebūvēta jack izeja. Šī veida vijoles iespējams spēlēt arī bez skaņas pastiprinātāja.
Skaņas pastiprinātāju var izmantot atkarībā no situācijas, piemēram spēlējot plašākai auditorijai. Jāpiemin, ka šī tipa vijolēm nav iebūvēta silent practice iespēja ar austiņām. Elektroakustiskais instruments piemērots cilvēkiem, kas nebaidās radoši eksperimentēt ar efektiem, nezaudējot dabisko vijoles skaņu.