Kā darbojas digitālās klavieres?

Digitālo klavieru galvenais mērķis ir radīt analogu skaņu akustiskajām klavierēm. Digitālās klavieres guva lielu popularitāti 80. gados (tajā laikā kā elektroniskās klavieres), kad parādījās televīzijas kanāls MTV un mainīja tā laika izpratni par mūziku. Kamēr daudzi mākslinieki piekopa akustisko klavieru klasiskās vērtības, digitālo klavieru popularitāte tikai auga.

Pateicoties tehnoloģiju attīstībai pēdējo desmit gadu laikā, ražotājiem šajā jomā bijusi iespēja spert lielu soli uz priekšu. Mūsdienās digitālās klavieres ir atšķirīgas no elektroniskajām klavierēm, kas tika radītas pirms 20 līdz 30 gadiem, tādiem ražotājiem kā Fender Rhodes, Baldwin, WurliTzer. Elektroniskās klavieres tika izmantotas, galvenokārt, rokgrupu koncertiem vai klavieru priekšnesumiem. Mūsdienās digitālās klavieres rada skaņu izmantojot elektronisku čipu, savukārt laikā pirms digitālo klavieru izplatīšanās, elektroniskajās klavierēs tika izmantota mehānika skaņas radīšanai – āmuriņa sitiens pa metāla plāksni vai stīgu. Pateicoties šai skaņas radīšanas principa atšķirībai elektroniskajās un digitālajās klavierēs, jaunajām digitālajām klavierēm ir vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar akustiskajām klavierēm un vecākiem elektronisko klavieru modeļiem. 

key_action

Kā piemēru digitālo klavieru prototipam var minēt 1994. gadā konstruēto Yamaha – VL1 sintezatoru. Kopš tā laika tehnoloģija tikusi daudzkārt pilnveidota. Digitālajās klavierēs skaņa tiek radīta nolasot ciparus, kam atbilst konkrēts, iepriekš ierakstīts toņa augstums un skaņas stiprums. Digitālajās klavierēs tehniski tiek iestrādāti visi akustisko klavieru elementi kā, piemēram, pedāļu radītie efekti. Gala rezultātā ir skaņa, kas līdzinās akustisko klavieru radītajai skaņai.

Taustiņu piesitiena kvalitātei ir liela nozīme jebkurās digitālajās klavierēs. Graded Hammer tehnoloģija parādīta šajā video:

Parasti digitālo klavieru skaņas faili ir ļoti augstas kvalitātes un ierakstīti izmantojot pasaules klases akustiskās klavieres, dārgus mikrofonus, kvalitatīvus skaļruņus un profesionālu ierakstu studiju. Lai radītu skaņas dažādību, kāda raksturīga akustiskajām klavierēm, īpašā studijā tiek ierakstīts arī taustiņa piesitiens visdažādākajos veidos. Tomēr saglabājamo skaņu daudzums atmiņā (ROM) ir ierobežots. Video par skaņu ierakstīšanas procesu var apskatīt šeit.

 

 

Atstāt komentāru