Svarīgākais, kas jāzina par ģitāru skaņas noņēmējiem

par-gitaru-skanas-nonemejiemNebūs pārspīlēts, ja teikšu, ka skaņas noņēmēji ir viena no nozīmīgākajām ģitāras daļām. Svarīgākais, kas jāzina par ģitāru skaņas noņēmējiem ir fakts, ka pareizi izvēlēts, tas var atgriezt instrumentam dzīvību un pārvērst labu ģitāru lieliskā. Nevajag gan ieslīgt galējībās un cerēt, ka tas maģiski transformēs tavu strinkšķināmo brīnuminstrumentā, bet… tuvu tam. Ieguvumi ir ievērojami.

Tie ļauj uzlabot instrumentu, pārvēršot tā skanējumu tieši tādā, kādā vēlies. Īsi sakot, skaņas noņēmējs ir viena no svarīgākajām sastāvdaļām, kas nosaka ģitāras toni. Protams, ir arī daudzi citi faktori: ģitāras materiāls, to kvalitāte, stīgas, pastiprinātājs, kabeļi un spēlēšanas stils. Par spīti visam iepriekšminētajam, pareizā skaņas noņēmēja atrašana, manuprāt, ir ātrākais un lētākais veids, kā uzlabot savas ģitāras skanējumu un ne tikai ģitāras. Pareizā izvēle var netieši ietekmēt arī pedāļu un pastiprinātāju sniegumu.

Gribi lielāku toņu noturību? Izteiktāku harmoniju? Siltāku vai gaišāku skanējumu? Lielāku “distortion”? Mazāku? Pareizais skaņas noņēmējs dos tev tieši to, ko vēlies!

1. Kas ir skaņas noņēmējs?

Tehniski runājot, skaņas noņēmējs ir sava veida pārveidotājs. Lai būtu pavisam skaidrs: par pārveidotāju sauc jebkuru ierīci, kas pārveido viena veida enerģiju citā.

Elektrisko ģitāru skaņas noņēmēji, brīdī, kad tu spēlē, pārveido stīgas vibrācijas elektriskā signālā, ko padod tālāk pastiprinātājam. Lai dzirdētu rezultātu t.i. skaņu, ir nepieciešams vēl viens pārveidotājs – skaļrunis, kas elektrisko signālu pārvērš mums uztveramā rezultātā.

2. Kāds ir perfekts skaņas noņēmējs?

Tāds, kurš palīdz tavam instrumentam skanēt tieši tā, kā tu vēlies. Ja nekad neesi pamēģinājis dažādus variantus, tu noteikti neapzinies cik dramatiski šī mazā ierīce var izmainīt tava instrumenta skaņu. Pat, ja tevi šobrīd viss apmierina un liekas pietiekami forši, varētu būt noderīgi paklausīties ģitāras līdzīgas tavējai, tikai aprīkotas ar savādākiem skaņas noņēmējiem.

Atceries, ka lielisks instruments un lielisks skaņas noņēmējs, automātiski nerada izcilu mūziku. Svarīgi atrast to, kas ir piemērots gan tavam instrumentam, gan spēlēšanas stilam.

3. Kā strādā skaņas noņēmējs?

Gandrīz visi elektrisko ģitāru skaņas noņēmēji darbojas pateicoties magnētismam. Būtībā tie ir viens vai vairāki magnēti un ar vara stiepli notīta spole. Magnēti ap skaņas noņēmēju rada magnētisko lauku, bet stīgas spēlējot rada vibrācijas, kas virs skaņas noņēmēja veido elektrisku signālu, ko var saukt arī par magnētiskā lauka traucējumiem. Lai šos signālus varētu dzirdēt skaņas veidā, nepieciešams tos pastiprināt un atskaņot caur skaļruņiem.

4. Kādi ir elektrisko un basģitāru skaņas noņēmēju pamata tipi?

Kopš laika, kad 1920-tajos un 30-tajos gados parādījās pirmie magnētiskie skaņas noņēmēji, ir radīti tūkstošiem dažādu modeļu. Milzīgais klāsts var būt mulsinošs, tāpēc centīšos tos iedalīt četrās pretējās grupās:

Single Coil un Double Coil (jeb Humbucker)

Pasīvie un Aktīvie

Modarate output un High output

Vintage un modernie

Šis iedalījums nebūt nepretendē uz pilnību, bet cerams, ka ieviesīs mazliet lielāku skaidrību.

5. Kā ir ar akustiskajām ģitārām?

Akustisko ģitāru skaņas noņēmēji variē no vienkāršiem soundhole skaņas noņēmējiem līdz daudz komplicētākām tehnoloģijām. Magnētiski akustiskie skaņas noņēmēji [piem. Woddy Soundhole pickup] strādā ļoti līdzīgi, kā tie, kas paredzēti elektriskajām ģitārām, un ir ļoti vienkārši instalējami. Savādāk ir ar Piezo, kas vibrāciju uztveršanai izmanto kristālus. Šis veids nereti tiek montēts pie ģitāras tiltiņa. Magnētiskajiem skaņas noņēmējiem raksturīga silta un piepildīta skaņa, bet Piezo – gaiša un perkusīva. Daudzi spēlētāji izmanto hibrīdu sistēmas, kas ir magnētiskais skaņas noņēmējs kombinācijā ar iebūvētu mikrofonu.

 

6. Kāda ir atšķirība starp Single Coil un Double coil?

Viesiem magnētiskajiem skaņas noņēmējiem ir ar smalku metāla drāti notīta spole. Single coil skaņas noņēmējam ir tikai viena šāda struktūra, bet double coil – divas. Tas arī viss.

7. Kas ir Hummbucker?

Līdz pat 1955. gadam, visi skaņas noņēmēji bija Single Coil tipa. Pati pirmā masveida ražojuma elektriskā ģitāra, Fender Telecaster (saukta arī par Broadcaster) protams, bija aprīkota ar Single Coil skaņas noņēmēju. Single Coil lielākais mīnuss ir tendence uztvert nevajadzīgas frekvences – principā visu, kas varētu un var traucēt signālam. Meklējot risinājumu Gibson inženieris Sets Lovers atklāja humbucker, kas pēc būtības bija apvienoti 2 Single Coil tipa skaņas noņēmēji. Humbuckers bloķē nevajadzīgos trokšņus, radot divus atsevišķus signālus, kas viens otru dzēš. Kad šie revolucionārie skaņas noņēmēji pirmoreiz parādījās Gibson ģitārā, tie tika patentēti un nodēvēti par P.A.F. skaņas noņēmējiem. Lai gan pēdējo gadu laikā ir bijušas neskaitāmas modifikācijas, daudzi spēlētāji joprojām dod priekšroku autentiskajai P.A.F. skaņai. Lai gan patents pieder Gibson, vārds “humbucker” kļuvis par universālu terminu jebkuram double coil skaņas noņēmējam, kura mērķis ir nevēlamu trokšņu reducēšana.

P.S. Intereses pēc vari paklausīties Gibson Les Paul un Fender Stratocaster toņa atšķirībās.

 

8. Kā izvēlēties starp Single Coil un Double Coil (Humbucker)?

Bieži mēdz rasties jautājums, kāpēc, zinot visas lieliskās Humbucker īpašības un spēcīgo skanējumu, lai kāds izvēlētos Single Coil skaņas noņēmēju? Tāpēc, ka arī tam ir lieliska un unikāla skaņa. Lai gan Humbucker spēlēšanas ziņā ir gan skaļāki, gan drūmāki un smagnējāki, Single Coil skaņas noņēmējiem piemīt satriecoši gaišs, precīzs un niansēts izpildījums.

Lielākajai daļai, bet ne visām, Fender ģitāru ir Single Coil skaņas noņēmēji, bet Gibson – Humbucker tipa. Protams, pastāv neskaitāmi hibrīdi, kuros sastopamas visas iespējamās kombinācijas.

Daži ģitāristi asociējas ar kāda konkrēta skaņas noņēmēja izmantošanu. Piemēram, Jimi Hendrix un Stevie Ray Vaughan skanējums ticis radīts ekskluzīvi izmantojot Single Coil, bet Slash, Joe Perry, Carols Santana un Billy Gibbon parasti priekšroku devuši Humbucker skanējumam. Izvēlies to, kas TEV šķiet labākais un piemērotākais.

9. Ko nozīmē augstāka vai zemāka jauda [output] ?

Augstas jaudas skaņas noņēmēji pastiprinātājam nosūta spēcīgāku signālu, kas nozīmē vienmērīgāku / spēcīgāku distortion.

Piemērs iz dzīves: Ja pie pastiprinātāja pieslēgsi ģitāru, kurai ir Single Coil skaņas noņēmējs ar vidējas jaudas izvadu, tu dzirdēsi tīru skaņu, vienalga cik spēcīgi spēlēsi. Ja izdarīsi to pašu ar ģitāru, kurai ir augstākas jaudas Humbucker, iespējams saklausīsi mazliet vairāk distortion, bet ja izmantosi ģitāru, kurai ir vēl augstākas jaudas izvads – rezultāts būs vel izteiktāks. Var teikt -neatkarīgi no pastiprinātāja iestatījumiem – jo augstāka izejas jauda, jo lielāka iespēja dzirdēt spēcīgāku distortion efektu.

Parasti izmanto vai nu vidējas vai augstas jaudas skaņas pastiprinātājus, kurus kombinējot ar citu tehniku var iegūt precīzi kāroto skanējumu. Kārtējo reizi, vienīgais padoms, ko varu dot – pamēģini abus. Ja tev šķiet, ka ģitāras tonis ir pārāk vājš, iespējams gribi augstāku jaudu. Tas pats darbojas arī apgrieztā veidā.

10. Kas ir aktīvie un pasīvie skaņas noņēmēji?

Aktīvie skaņas noņēmēji pastiprina izvada jaudu un pielabo toni. Tie samazina troksni un palielina signāla spēku, tādējādi ieņemot pozīciju, kā paši jaudīgākie skaņas noņēmēji, tomēr daudzi ģitāristi joprojām priekšroku dod maigākai skaņai, ko dod pasīvie skaņas noņēmēji. Aktīvie, iepriekš pieminēto īpašību dēļ, ir ļoti populāri basģitāristu starpā.

11. Kas ir tas, kas padara skaņas noņēmēju “vintage”?

Vintage stila skaņas noņēmējs parasti nozīmē to, ka jauna ierīce ir radīta tā, lai izklausītos veca. Vecajiem un vintage stila skaņas noņēmējiem parasti ir vidējas jaudas izvads, un tie ir pasīvi. Pats termins “vintage” lielākoties attiecas uz lietām, kas radītas pirms 1970. gada. Vintage skaņas noņēmējiem ar laiku var mazināties magnētisms, kas rezultātā veido maigāku, vienmērīgāku toni. Dažiem skaņas noņēmējiem šis “novecošanas process” ir mākslīgi imitēts. Tā arī ir galvenā atšķirība starp vintage un vintage stilu.

12.Kāpēc vienādi skaņas noņēmēji skan atšķirīgi pat tad, ja atrodas uz vienas ģitāras?

Tāpēc, ka viņi uztver atšķirīgas stīgu vibrācijas, atkarībā no sava novietojuma. Skaņas noņēmējs, kas atrodas tuvāk ģitāras tiltiņam, vienmēr skanēs gaišāk, nekā tas, kas būs novietots tuvāk grifam, pat tad, ja viņi ir identiski. Ja ģitārai ir trīs skaņas noņēmēji, vidējais izlīdzina pieminētās atšķirības.

13. Kā atrast sev piemērotāko skaņas noņēmēju?

  1. Noskaidro kāda izmēra skaņas noņēmējs der tavai ģitārai. Visbiežākais kategoriju iedalījums ir – humbucker, skaņas noņēmēji Strat tipa ģitārām, skaņas noņēmēji Tele tipa ģitārām, skaņas noņēmēji basģitārām un specializēti skaņas noņēmēji.

  2. Kāda stila mūziku tu spēlē? Protams, būtu muļķīgi censties visu iedalīt kategorijās “’šis ir priekš kantrī, bet šis noteikti metāla spēlēšanai”. Drīzāk padomā par to, cik bieži tu spēlē izmantojot distortion vai cik bieži priekšroku dod tīrai skaņai. Augstas jaudas skaņas noņēmēji daudz vienmērīgāk veido distortion toņus, tāpēc tie ir laba izvēle, ja jāspēlē skaļa un agresīva mūzika.

  3. Domā par savu instrumentu, kā par vienu veselumu. Ja ģitāra sākotnēji izgatavota no koka, kam raksturīga tīra un niansēta skaņa, par sliktu nenāks arī līdzīgu kvalitāšu izvērtēšana izvēloties skaņas noņēmēju.

Atstāt komentāru