Kādas ir akustisko un elektronisko bungu atšķirības?

Mūsdienās bieži parādās jautājums: Kuras bungas labāk izvēlēties – akustiskās vai elektroniskās? Atbilde nav tik vienkārša kā pats jautājums, tādēļ ir jāizvērtē abu bungu veidu plusi un mīnusi. Abiem bungu tipiem ir savi pielietojumi un priekšrocības pār otru, tomēr beigu beigās viss ir atkarīgs no tā, kā jūs plānojat instrumentu izmantot un cik nopietni vēlaties pievērsties bungu spēlēšanai. Lai palīdzētu jums izlemt, uzskaitīsim maksimāli daudz viena un otra bungu komplekta priekšrocības un trūkumus un izvēli varēsiet izdarīt jūs paši.

Akustisko bungu komplekts

AkustiskasPriekšrocības

  • Uz akustisko bungu komplekta bundzinieks var spēlēt ļoti izjusti – no ļoti klusam, līdz ļoti skaļam. Šķīvju radītās dzidrās skaņas, protams, būs iespējamas kā nevienam elektronisko bungu komplektam. Tāpat arī uz akustiskajām bungām iespējams panākt dažādas skaņu detaļas, ko elektroniskās bungas nespēj veikt. Akustiskās bungas ir ārkārtīgi jūtīgs un smalks instruments ar lielisku dinamiku, ko pagaidām vienkārši NAV iespējams izveidot elektroniski.
  • Īstas, akustiskas bungas ļauj bundziniekam iemācīties visas tehnikas daudz labākā un reālistiskākā līmenī kā elektroniskās.
  • Zema līmeņa jaunas akustiskās bungas maksās ap 200 eiro, un lietotas var iegādāties vēl lētāk. Atšķirībā no elektroniskajām bungām, te būs mazāks risks pārpērkot lietotas bungas, jo tām ir daudz mazāka iespēja salūzt.
  • Akustisko bungu novietošanas iespējas pateicoties pārvietojamajiem statīviem ir daudz pārākas, atļaujot izveidot leņķus un augstumus bungu novietošanai jums vēlamajās vietās.
  • Mēģinājumiem un maziem koncertiem mierīgi var iztikt bez jebkādiem elektriskajiem pastiprinātājiem.

Trūkumi

  • Troksnis. Akustisko bungu komplekts ir ļoti skaļš, tomēr tām var izmantot klusināmos paliktņus, kas krasi samazina bungu radīto troksni. Tas gan nozīmē, ka cietīs bungu spēlēšanas sajūta un skaņas kvalitāte.
  • Periodiski nāksies mainīt bungu virsmas, atkarībā no tā cik bieži un spēcīgi tās spēlēsiet, kas var sanākt diezgan dārgi, īpaši lielajai basa bungai.
  • Akustiskās bungas ir jāskaņo, kas amatieriem varētu būt visai sarežģīts process. Ja skaņas kvalitāte jums nav tik būtiska, var pievilkt virsmu balsoties uz sajūtām, nevis skaņu. Tomēr lai šo procesu atvieglotu, iespējams iegādāties bungu skaņotājus.
  • Jāuzmanās, lai nebojātu savu dzirdi, tādēļ jānēsā ausu aizbāžņi, vai jālieto speciālās austiņas.
  • Akustisko bungu komplekts ir liels un diezgan smags, tādēļ jārēķinās, ka tas aizņems samērā daudz vietas, un komplekta salikšana un izjaukšana prasīs pacietību.
  • Īstas akustiskās bungas var tikt saskrāpētas vai saliektas, ja pret tām neizturas pietiekami uzmanīgi, vai uzglabā mitrā vietā.

Elektronisko bungu komplekts

PriekšrocībasElektriskas

  • Iespējams, vissvarīgākā elektronisko bungu komplekta priekšrocība ir iespēja tās mācīties ar austiņām, vai vienkārši nogriežot klusāk skaņu, kas nozīmē, ka var izvairīties no trokšņu radītajām problēmām. Tas bungas padara ideāli piemērotas dzīvokļiem vai mājām ar īgniem kaimiņiem.
  • Vairums elektronisko bungu komplektu ir aprīkoti ar iebūvētiem mācību rīkiem kā metronoms un dažādas bungu komplekta skaņas, kas atļauj bundziniekiem eksperimentēt ar viņu skaņu un spēlēšanas stiliem. Tas var būt gan jautri, gan noderīgi mācību procesā.
  • Elektronisko bungu vālītes kalpo krietni ilgāk kā akustisko bungu vālītes, ņemot vērā, ka tās netiek tik ļoti sistas pret akustiskajām bungām esošajiem rāmjiem un asajām šķīvju malām, taču tā ir minimāla priekšrocība.
  • Bungu vālītēm būs lielāks atlēciens uz elektroniskajām bungām, ņemot vērā, ka to pamatā ir gumijas paliktņi, kuri nekad nezaudē spriegumu. Tas nozīmē, ka spēlēšana būs mazliet vieglāka. Lieki piebilst, ka jums nekad nebūs jāsatraucas par šo bungu skaņošanu.
  • Elektroniskās bungas iespējams pievienot tieši pie ierakstu ierīcēm/datora, mācību nolūkos, vai lai ierakstītu sesijas. Dažām augstāko rangu elektroniskajām bungām jau ir iebūvētās ierakstu sistēmas.
  • Elektroniskie bungu komplekti uz grīdas aizņem mazāk vietu kā vairums akustisko bungu komplektu, tādēļ var ietilpt mazākās telpās un uz mazākām skatuvēm.

Trūkumi

  • Elektroniskās bungas neizklausās tāpat kā akustiskās bungas un arī sajūta spēlējot uz tām būs citāda. Tas ir lielākais šo bungu trūkums. To tehnoloģija uzlabojas, tomēr tā nevar pārspēt īsto bungu un šķīvju skaņu un sajūtu. Zemā gala elektroniskās bungas izklausās ļoti mākslīgas un lētās gumijas dēļ var būt spēlēšanai ļoti neērtas. Dažiem elektronisko bungu komplektiem pat nav īsti bungu pedāļi. Tā vietā tie ir nodrošināti ar sensoru paliktņiem, kas nav piemēroti ātriem tempiem un nav jūtīgi pret viegliem pieskārieniem.
  • Daudziem ir nepareizs pieņēmums, ka elektroniskās bungas ir pilnīgi bez skaņas. Šis nav tas gadījums, ņemot vērā, ka skaņas tiek radītas sitot ar nūjiņām pa gumijas paliktņiem un arī pedālim sitoties pret basa bungas gumijas virsmu. Basa bungas var sadzirdēt cauri sienām un grīdām, un gumijas paliktņu spēlēšana arī ir sadzirdama citās telpās.
  • Laika gaitā elektroniskās bungas salūzīs un tām vajadzēs individuālu detaļu, piemēram, gumijas paliktņu vai dažādu savienojumu, nomaiņu.
  • Pārpirkt lietotu elektronisko bungu komplektu, kā jebkuru citu lietu, ir riskanti, jo tās var būt uz salūšanas robežas un jūs to nezināsiet, līdz aizvedīsiet mājās un sāksiet tās lietot.
  • Elektroniskās bungas var radīt problēmas tās sagatavojot koncertam, jo lielākā daļa skaņu inženieri nav apmācīti uzstādīt elektronisko bungu komplektu.
  • Uzstāšanās laikā tām būs nepieciešams ārējais pastiprinātājs. Ja gribat tās izmantot tikai personīgai lietošanai, tad pietiks ar mazu ģitāras pastiprinātāju, taču, ja izmantotas uz skatuves, tad būs nepieciešams spēcīgāks pastiprinātājs.
  • Dažiem elektronisko bungu komplektiem ir ļoti ierobežotas uzstādīšanas iespējas. Varbūt tās nebūs iespējams uzstādīt vēlamajos augstumos, rāmja izstrādāto iespēju dēļ.

Secinājumi

Kā redzat, ir vairāki iemesli izvēlēties par labu vienam vai otram.

Lētākais elektronisko bungu komplekts (~400 eiro) būs ļoti nedabīgs un neērts spēlēšanai, tomēr dos iespēju kaut nedaudz pamēģināt un kaut ko iemācīties. Elektroniskie bungu komplekti ar visiem iebūvētajiem efektiem un mācību palīgrīkiem ir labi, lai mācītos, taču ne pārāk, lai uzstātos uz skatuves. Iesācējs var izmantot elektroniskās bungas pašmācībai mājās, taču bundziniekam, kurš regulāri uzstājas noteikti būs nepieciešamas īstas akustiskās bungas. Ja akustiskās bungas ir par skaļu, tām iespējams iegādāties klusinošos paliktņus.

Lai nu kā, akustisko bungu skaņu sajūtu tās spēlējot nav iespējams pārspēt. Kamēr elektroniskās bungas nebūs tik attīstītas, lai tās pēc sajūtas un skaņas būtu precīzi tādas, kā īstās bungas un šķīvji, tikmēr mēs par labu slieksimies akustisko bungu izvēlei.

Atstāt komentāru