Kā izvēlēties vijoli?

Vijole pēc savas konstrukcijas ir sarežģīts un smalks instruments ar precīzi izstrādātu akustisku sistēmu, kuras izvēlei ieteicams ievērot dažus padomus.

Vijoļspēles iesācējam parasti ir divas izvēles iespējas: iegādāties jaunu vijoli vai īrēt to. Izvēloties vijoli bērnam, bieži vijole tiek īrēta, kas sākotnēji ir ekonomiski izdevīgāk, jo bērna augšanas laikā vijole ir jāmaina. Tomēr visai bieži īrētu instrumentu kvalitāte ir daudz zemāka, kā jaunu, kas var ietekmēt spēles kvalitāti. Kā arī, ja vijole tiek īrēta ilgāk par vienu gadu, tad instrumenta vērtība ,iespējams, jau būs nomaksāta un īrēt turpmāk nebūs ekonomiski izdevīgi, salīdzinot  ar jauna instrumenta cenu. 

Kā noteikt piemērotu vijoles izmēru? vijole

Vijolēm pieejami 9 dažādi izmēri: 4/4 ( pilns izmērs); 3/4; 1/2; 1/4; 1/8; 1/10; 1/16 un 1/32 – secībā no lielākā uz mazāko. Pieauguši cilvēki, neskatoties uz ķermeņa izmēru, parasti izmanto 4/4 izmēra vijoli. Tomēr pastāv arī 7/8 izmēra vijoles, kas ir nedaudz mazākas par 4/4. Tās parasti izmanto sieviešu kārtas profesionālas vijolnieces, kas vēlas iegūt pilna izmēra vijoles skaņu, izmantojot mazāku izmēru.

Izvēloties savu vijoles izmēru, nepieciešams zināt garumu no kakla līdz kreisās rokas plaukstas pamatnes viduspunktam vai plaukstas locītavai. To mēra, novietojot taisnu roku perpendikulāri ķermenim. Izmērs, kas noteikts mērot no kakla līdz plaukstas pamatnes viduspunktam ir lielākais, ko izmantot vijoles izvēlei.

Gadījumā, ja vijole tiek piemērota bērnam, tad ieteicams izvēlēties mērīšanas metodi – no kakla līdz plaukstas pamatnes viduspunktam, jo bērns vēl augs. Pieaugušiem ieteicams izmantot abas mērīšanas metodes un izvēlēties sev ērtāko vijoles lielumu.

Vijoles izmēra izvēlē, protams, ieteicams konsultēties ar mūzikas skolas pasniedzēju, ja iespējams.  Tabulā, zemāk, norādīta informācija par vijoles izmēru atkarībā no mērītā attāluma.

Vijoles izmērs Nomērītais attālums (cm)
4/4 58
3/4 56
1/2 51
1/4 47
1/8 42
1/10 38
1/16 36
1/32 33

Otrs, bet ne tik precīzs veids, kā noteikt vijoles izmēru atkarībā no cilvēka vecuma, norādīts tabulā, zemāk.

Vijoles izmērs Vecums (gados)
4/4 no 11 gadiem
3/4 10 – 11
1/2 8 – 9
1/4 6 – 7
1/8 5
1/10 4
1/16 3.5
1/32 3

Vijoles lociņa izvēlē nepieciešams pievērst uzmanību tā svaram, elasticitātei un balansam. Ja vijoles lociņš ir pārāk smags, tas ilgtermiņā var izraisīt muskulatūras vai saišu traumu. Savukārt, ja vijoles lociņš ir pārāk viegls, tas var radīt grūtības spēcīgas skaņas producēšanai. Lociņa elasticitātei ir liela nozīme nodrošinot  spēles veiklību. Ja lociņš nav optimāli balansēts, tas samazina kvalitāti spiccato, sautille, ricochet un citiem vijoles spēles stiliem.

locins

Uzmanību ieteicams pievērst arī vijoles materiālam. Korpusa virsma parasti tiek gatavots no egles. Viendabīgi izkārtotas koka līnijas norāda par materiāla kvalitāti. Kļavas kokam, kas parasti tiek izmantots korpusa apakšai, vijoles sāniem un kaklam, dažkārt novērojams interesants raksts, kas liecina par koka struktūru.

Grifs tiek būvēts no melnkoka. Tomēr ne tikai materiāls, no kura gatavota vijole, nodrošina labu tās skanējumu, bet arī lakai, ar ko tā pārklāta, ir liela ietekme. Tiek izmantotas lakas uz eļļas bāzes, kā arī uz spirta bāzes. Tā kā eļļas lakas žūst daudz lēnāk, tad bieži tiek izmantota laka, kas gatavota uz spirta bāzes.  Spirta lakas nožūst ātri, tādēļ var izraisīt vijoles plaisāšanu, kas samazina instrumenta kvalitāti, ja laka tiek uzklāta neprofesionāli.

Kopumā gan vijolēm, kas pārklātas gan ar eļļas, gan spirta bāzes lakām ir laba kvalitāte. Turpretim nitrocelulozes lakas vai sintētiskie sveķi, ko bieži izmanto masu produkcijas instrumentiem no Ķīnas, tiek uzskatīti par zemākas kvalitātes, jo šiem pārklājumiem iespējams negatīvs efekts vijoles vibrācijas pārvadīšanā.

vijole_kaste

 

Atstāt komentāru