Elektroniskais lociņš ģitāristiem EBow

Vai esi dzirdējis par elektronisko ģitāras lociņu? Šoreiz pastāstīsim par pirmo oriģinālo elektronisko lociņu –  EBow, kā to nosaukusi firma Heet Sound Products. EBow patentēts 1978.gadā, kā pirmais rokas stīgu rezonators. Nosaukums atvasināts no vārdu salikuma “Electronic Bow”. 

Atšķirībā no citiem stīgu instrumentiem, kuru spēlei izmanto klasisko lociņu (vijole, čells u.c.), ģitāras tiltiņš ir plakans, apgrūtinot vidējo stīgu spēli ar klasisko lociņu. Šādā gadījumā noder elektroniskais lociņš. Tas dod iespēju elektriskai ģitārai radīt efektu, kas līdzvērtīgs skaņai, kāda tiktu producēta, izmantojot klasisko lociņu. EBow ir ar bateriju darbināma ierīce, kuras darbības pamatā ir rezonators, skaņas noņēmējs un skaņas pastiprinātājs. Lociņš vienlaicīgi iedarbojas tikai uz vienu stīgu, uzturot ilgstošu sustain efektu. EBow izmantojuši arī tādi pasaulslaveni mākslinieki, kā  David Bowie, Pink Floyd, grupa “Blondie” un citi.

ebow_3

Izmantojot elektronisko lociņu, iespējams radīt unikālas skaņas, kas citādi nav iegūstamas uz elektriskās ģitāras. Eksperimentējot ar tādiem efektiem, kā reverb, delay un distortion, ar EBow iegūstami visai neparasti efekti un īpašas skaņas. Šīs skaņas tiek radītas aktivizējot EBow iebūvētu sensoru, kas darbojas, kā skaņas noņēmējs. Ar elektroniskā lociņa palīdzību tiek svārstīts stīgas magnētiskais lauks, izraisot tās vibrāciju. Tādā veidā tiek nodrošinātas nepārtrauktas ģitāras stīgas vibrācijas, kas rada raksturīgo skaņu. 

Tāpat, kā vijoles lociņš, arī EBow ietekmē stīgu visdažādākajos veidos. Mainot lociņa noebow_4vietojumu uz stīgām (tuvāk vai tālāk no skaņas noņēmējiem), iespējams radīt visdažādākā rakstura un toņa skaņu plašā harmonijas un dinamikas diapazonā. Lociņš palīdz vienmērīgākai akordu maiņai uz ģitāras, kā arī vienkāršai strinkšķināšanai un straujākai stīgu spēlēšanai. Tomēr nepieciešams treniņš, lai apgūtu kustības un izpētītu visas elektroniskā lociņa iespējas.

Plašs toņu un skaņas struktūras klāsts rodas tieši ģitārspēles tehnikas savstarpējās iedarbības rezultātā ar lociņu. Jo tuvāk elektroniskais lociņš tiek pielikts skaņas noņēmējam, jo skaļāka un gaišāka ir skaņa. Lociņš tiek novietots uz divām stīgām, vienu izlaižot. Iedarbojoties uz stīgu, kas atrodas elektroniskā lociņa centrā, tiek radīts  sustain efekts, kas atbilst noteiktam tonim.

Elektroniskais lociņš nebojā ģitāras skaņas noņēmējus. Tas skaidrojams ar to, ka ierīce rada ļoti vāju magnētisko lauku – ne lielāku, kā pašas stīgas akorda spēles laikā, pateicoties piemērotam stīgu un magnētu izkārtojumam uz ģitāras skaņas noņēmējiem.

 

Atstāt komentāru