Egles vai ciedra koka klasisko ģitāru?

Kurš ir labākais koks klasisko ģitāru virspusei? Kā jau noprotams, šis ir mūžsens jautājums klasisko ģitāristu vidū, tādēļ tas sākotnēji šķiet sarežģīts un provokatīvs, bet pēc tam, kad būšu izskaidrojis pāris vienkāršas lietas, viss rādīsies pavisam citā gaismā.

Būtu vēlams zināt, ka:

1. Ir vairāki egļu veidi – alpu egle, parastā egle, taivānas egle utt. Tieši tāpat ir arī vairāku veidu ciedri – Himalaju ciedrs, Kanādas ciedrs, Amerikas ciedrs utt.

2. Ģitāras virsmas koka sķiedru raksts un citas iezīmes, norāda uz koka īsto vecumu. Tikai, lai to noteiktu, visticamāk būs nepieciešams pakonsultēties ar kādu spečuku.

3. Ne visi egles vai ciedra solid top ir vienādi labi. Dārgākām ģitārām parasti būs arī augstākas kvalitātes kokmateriāli, nekā tas būtu lētākām.

Tas nu par to, tagad atgriezīsimies pie galvenā. Ļoti bieži var dzirdēt to, ka neesot nozīmes tam vai ģitārai ir egles vai ciedra solid top, jo jau gadiem ilgi, no abiem šiem materiāliem, tiek gatavoti izcili instrumenti. Tas, kam patiešām esot nozīme, ir ģitāras ražotāja prasmes, kopējā instrumenta apdare, pamats utt. Patiesība ir tāda, ka ne sliktam ciedram, ne sliktai eglei nevar likt izklausīties labi. Tas gluži vienkārši nav iespējams. Tādēļ arī ir tik svarīgi, lai koks būtu labs un pareizā laikā iegūts un apstrādāts. Turklāt no egles gatavotām ģitārām ir nepieciešams ilgāks laiks, lai tās varētu atklāt visu savu tonālo “bagātību”.

Spruce_guitar

Attēlā: Tipiska egles koka klasiskā ģitāra.

Vēl viens bieži dzirdēts apgalvojums ir: “ciedrs, atšķirībā no egles, laika gaitā nemainās”. Tas gan ir pilnīgi un galīgi nepareizs apgalvojums – gan egle, gan ciedrs laika gaitā nostāvas un dod pilnīgi citu akustiku, nekā pavisam jauns koks. Vienīgā atšķirība ir tā, ka ciedrs to dara ātrāk un ne tik ļoti izteikti kā egle.

Cedar_guitar

Attēlā: Tipiska ciedra koka klasiskā ģitāra.

Salīdzinājumam – ja ģitārai, kas izgatavota ar 10 gadus vecu Kanādas ciedra solid top, vajadzīgi aptuveni 2 gadi, lai sasniegtu “x” līmeņa kvalitāti, tad 10 gadus vecai eglei, tas pats līmenis būs sasniegts aptuveni 3 – 4 gados, taču pēc aptuveni 5 gadiem ciedrs būs sasniedzis savu augstāko attīstības punktu, bet egle attīstību turpinās. Tās visas protams ir nianses, bet interesanti zināt atšķirību. Vienmēr ir iespēja iegādāties divas ģitāras, vienādi daudz viņas spēlēt un tad salīdzināt kā pēc 5 gadiem skan viena un kā otra. 🙂

Vel pāris fakti – egles solid top ģitāras ir mazliet spalgākas, asākas un ar gaišāku, dzirkstīgāku skanējumu. Dažiem cilvēkiem viņas šķiet mazliet par asu. Pastāv priekšstats, ka egles solid top ģitāras ir skaļākas un daudzveidīgākas, tāpēc piemērotākas dažādākiem mūzikas stiliem. Tām ir arī plašāka tonālā palete un precīzāka artikulācija.

Ciedra solid top ģitāras ir maigākas un jūtīgākas. Tām ir neparasts silts un mazliet noslēpumains tonis, taču arī tonālais spektrs ir šaurāks nekā egles solid top. Šādas ģitāras ir daudz maigākas un piekāpīgākas.

Manuprāt, pats prātīgākais, ko tu vari izdarīt, ir pamēģināt abas un paļauties uz to, kura tev šķiet pati piemērotākā, skanīgākā un patīkamākā. Dažās jomās labāk ir ievērot subjektivitāti, nevis paļauties uz citu secinājumiem par to, kas ir “labāks” vai “sliktāks”.

Viens no slavenākajiem egles ģitāras spēlētājiem: Julian Bream

Slavenākie ciedra ģitāras spēlētāji: Andres Segovia, Alirio Diaz

Atstāt komentāru