Džambas

Džambas ir ar ādu apvilktas un ar virvi nostiprinātas bungas. Par džambas spēles aizsācējiem uzskata Mandingo (Rietumāfrikas etniskā tautu grupa) kalēju kastas pārstāvjus – Numu. Šīs bungas plaši izplatījās Rietumāfrikā Numu migrācijas laikā mūsu ēras pirmajā gadu tūkstotī. Kā norādījuši Mali iedzīvotāji, bungu nosaukums nes miera vēstījumu un norāda uz to izmantošanas sākotnējo mērķi.

Tradicionāli džambas agrāk spēlēja tikai vīriešu dzimuma pārstāvji. Pat šodien redzēt sievieti spēlējam šo instrumentu Rietumāfrikā ir liels retums.  Džambas korpuss veidots no izdobta, cieta koka un  bungu virsma visbiežāk veidota no neapstrādātas govs ādas. Vidējais džambas diametrs ir 30 – 38 cm un augstums 58 – 63 cm.

Džambas savam izmēram ir neparasti skaļas bungas. Džambas skaņa mainās līdz ar bungu ādas iestiepumu. Profesionāli spēlētāji spēj “uzsist” pat vairāk kā 105 dB. Instrumenta spēlētāji izmanto trīs pamata spēles veidus: bass, tone, slap. Skaņa tiek iegūta variējot ar iestiepuma tehnikām un roku pozīciju. Izmantojot džambu, iespējams radīt plašu skaņu klāstu, padarot neparasto sitaminstrumentu par īpašām bungām. 

african_drum

Džambas spēle: instrumentu iespējams spēlēt gan sēdus, gan stāvus. Lai bungas spēlētu stāvus, ieteicams izmantot speciālu siksnu, kas to noturēs. Pirms spēles uzsākšanas nepieciešams pārliecināties, vai iespējams ērti aizsniegt bungu centru ar plaukstu pamatni, plecu joslai neizkustoties. Spēlējot sēdus pozīcijā, džamba tiek atbalstīta starp kājām. Pareiza bungu pozīcija ir tad, kad bungu virspuse ir pavērsta uz augšu un atrodas starp abām rokām pavērsta pret spēlētāju. Džambas kakls ir šaurākā bungu daļa, kuram nepieciešams atrasties pēc iespējas tuvāk rokām.

Lielākā daļa kustību tiek veiktas rokas elkoņa locītavā, nepieciešams izvairīties no liekām pirkstu, plaukstas vai plecu kustībām. Plaukstas novietojumam jābūt vienā līmenī ar apakšdelmu, turot taisnus pirkstus cieši kopā. Vislabākais veids, kā atrast individuāli piemērotu roku pozīciju, ir izmēģināt dažādu roku novietojumu bungu spēles laikā, radot optimālu skaņu un neizraisot sāpes rokās. Džambas spēles praktizēšanas laikā iesācējiem iespējams piedzīvot nelielu muskuļu diskomfortu apakšdelmos un plaukstā, tomēr ilgstošs diskomforts liecina par nepareizu spēles tehniku.  Lai ļautu ādai, ar ko pārklāta bungu pamatne, vibrēt, rokas nepieciešams nekavējoties atcelt pēc saskarsmes ar bungām. Tomēr nav arī nepieciešama pārspīlēta izvairīšanās no ilgstoša kontakta ar bungu virsmu, kā pieskaroties karstai virsmai. Rokām nepieciešams būt pietiekoši relaksētām, lai ļautu dabisku kustību uz augšu dažus centimetrus no bungu virsmas. Lai ļautu skaņai izplatīties ārpus džambas, jāpārliecinās, vai apakšējā atvere netiek bloķēta, piemēram, novietojot bungas ar pamatu uz grīdas.

Kā rūpēties par džambu?  Lai džambu saglabātu optimālā spēlēšanas stāvoklī, nepieciešams izvairīties no ilgstošas instrumenta atrašanās tiešos saules staros, izvairīties no ūdens, pārmērīga karstuma un aukstuma. Kad instruments tiek transportēts, to no skrāpējumiem iespējams pasargāt, ievietojot polsterētā somā. Kad bungas nepieciešams transportēt uz vietu ar lielu temperatūras atšķirību, tad nepieciešams tās pakāpeniski aklimatizēt pirms spēlēšanas. Bungas regulāri vajadzētu eļļot, lai palīdzētu kokam pielāgoties temperatūras izmaiņām.  

djembde_playing

Džambas eļļošana: dabīgās augu un sēklu eļļas iespējams iedalīt divās kategorijās: cietējošā un necietējošā. Cietējošā eļļa ar laiku sabiezēs un iegūs sveķu veida konsistenci, saskarsmē ar gaisu. Cietējošā eļļa maina koka struktūru, padarot to cietāku un mazāk porainu. Rezultātā skaņa kļūs augstāka. Necietējošās eļļas neiegūs sveķu konsistenci, bet tās ar laiku var kļūt cietākas līdz ar temperatūras samazināšanos, tomēr process ir atgriezenisks. Pie necietējošām eļļām pieder shea butter, un kokosriekstu eļļa. Minētās eļļas mitrina koku, ļaujot tam saglabāt poraino struktūru, kas svarīga instrumenta kvalitātei, kā arī kavē koka plaisāšanu. Kad koks sāk kļūt sauss, vai mazas plaisas parādās korpusā, laiks to eļļot (vislabāk ar kokosriekstu eļļu). Šo eļļu var uzklāt , izmantojot  otu vai audumu. Koks absorbēs vairāk eļļu, kad tā poras atvērtas un eļļa ir šķidra. To iespējams panākt, bungas uz pāris minūtēm novietojot tiešā saules gaismā, lai koka virsma sasiltu, kā arī atstāt instrumentu pāris stundas saulē pēc eļļas uzklāšanas. 

african-djembe-drums

Ko darīt, ja džambas korpusā parādās plaisa? Koks žūst sākot no virsmas uz centru. Dažkārt, neskatoties uz to, cik daudz džamba eļļota, tieksme plaisāt nepazūd. Tas notiek tādēļ, lai atvieglotu iekšējo spiedienu, kas, iespējams, ir par lielu. Tomēr, ja džambas korpusa iekšējais spiediens ir normalizēts vienas vai vairāku plaisu rezultātā, tad neiesaka šīs plaisas labot, saspiežot koku atpakaļ kopā, jo tas, savukārt, var izraisīt plaisāšanu citā vietā. Viena no metodēm, lai salabotu mazas plaisas: nepieciešams neliels daudzumu smalkas zāģu skaidas un superlīme. Vispirms ieteicams notīrīt remontējamo plaisu, cik vien iespējams, kā arī pārliecināties, ka virsma ir sausa. Tad plaisu piepildīt ar zāģu skaidām pēc iespējas biezākā kārtā. Pēc tam uzmanīgi uzklāt superlīmi zāģu skaidām, neļaujot līmei notecēt. Atkarībā no tā, cik sausas un smalkas ir skaidas, tās var ķīmiski reaģēt ar līmi, izdalot siltumu un izgarojumus, tādēļ remontu nepieciešams veikt labi ventilētā telpā. Pēc dažām minūtēm maisījums būs sakaltis, un plaisas vietu ieteicams nokrāsot, lai tā saplūstu ar koka korpugoat_skinsu. 

Džambas virsma veidota no dabīgas govs ādas, tādēļ to arī nepieciešams uzturēt kārtībā. Tā pat, kā cilvēka ādai, arī šai ādai ir tieksme kļūt sausai, kad tā pakļauta dažādiem fizikāliem faktoriem. Eļļas, kas dabīgi atrodas dzīvnieka ādā, sekmē labāku bungu skaņu un lielāku ādas elastību. Tādēļ ieteicams izmantot džambas virspusei ādu, kas pēc iespējas mazāk tikusi pakļauta ražošanas procesam, kur iesaistīti ķīmiski elementi, lai noņemtu matus, pigmentu un dabīgās eļļas, govs ādas sagatavošanas procesā. Laika gaitā ikviena āda, kurai nav ticis uzturēts pietiekošs mitruma daudzums kļūs sausa un plaisās.  Tomēr regulāri spēlējot, to nav nepieciešams bieži eļļot.

 

Atstāt komentāru